Dnešní den jako jediný v rámci tohoto týdne nenabídne data z české ekonomiky. Nudit se ovšem nebudeme, jelikož dorazí zajímavé údaje ze zahraničí. Nejprve v dopoledních hodinách Eurostat odhalí, jak se vyvíjely ceny ve výrobě v eurozóně. Trh včetně nás očekává, že se ve srovnání s loňským rokem v červenci výrobní ceny snížily o 2,5 %. V meziročním srovnání dochází k nepřetržitému poklesu již od loňského května zejména díky nižším cenám energií. Nicméně ty v předchozích letech vzrostly takovým způsobem, že i přes současný pozitivní vývoj zůstávají na vyšších úrovních než například ve Spojených státech amerických či Číně. Právě vysoké ceny energií jsou jednou z hlavních brzd především evropského průmyslu a ohrožují jeho konkurenceschopnost. Zároveň je toto téma budoucnosti, protože budou vysoké nároky na dodávky elektrické energie například v oblasti datové infrastruktury, umělé inteligence či elektromobility.
Včera Český statistický úřad zveřejnil, jak se vyvíjel růst mezd ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Výsledek byl spíše zklamáním, jelikož naše i tržní prognóza počítala s výraznějším nárůstem. Průměrná nominální mzda vzrostla o 6,5 %, což při 2,5% inflaci znamenalo reálný růst o 3,9 %. Ačkoli očekávání nás analytiků byla optimističtější, růst reálných mezd pokračuje solidním tempem, odmazává postupně ztráty z minulých let a měl by podpořit české domácnosti k vyššímu nákupnímu apetitu.
V USA byl publikován výsledek indexu nákupních manažerů dle ISM ve zpracovatelském průmyslu, který stoupl z červencových 46,8 na 47,2 bodů v srpnu. Trh očekával ještě mírně vyšší nárůst (47,5 bodů). Zvýšení indexu bylo dáno lepšími výsledky v subkategoriích zaplacené ceny a zaměstnanost. Naopak výrazněji poklesl počet nových objednávek, což se může negativně promítnout na výkonu průmyslu v dalších měsících.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vít Mikušek, analytik
Tým ekonomického výzkumuRaiffeisenbanka.s.