Čína oznámila plány na zvýšení veřejných výdajů a půjček v roce 2025, aby podpořila domácí spotřebu a stimulovala ekonomiku. Tento krok přichází v době, kdy se země připravuje na možné zavedení nových amerických cel.
Po dvoudenním zasedání Ústřední ekonomické pracovní konference v Pekingu, které vedl prezident Si Ťin-pching, bylo rozhodnuto o navýšení rozpočtového deficitu. Podle státní televize budou rovněž v „vhodnou dobu“ sníženy úrokové sazby a povinné minimální rezervy bank.
Jaké změny se plánují?
Změny oznámené na konferenci zahrnují:
- Zvýšení rozpočtového deficitu: Vláda plánuje vyšší výdaje na infrastrukturu a další veřejné projekty.
- Podpora spotřeby: Bude spuštěna speciální kampaň na zvýšení výdajů domácností. Detaily však zatím chybí.
- Snížení úrokových sazeb: Očekává se, že centrální banka sníží sazby a uvolní prostředky pro banky, což má podpořit investice a spotřebu.
Výzvy pro čínskou ekonomiku
Navzdory těmto plánům čelí čínská ekonomika významným výzvám:
- Deflace: Ceny v Číně klesají již šest čtvrtletí v řadě, což je nejdelší pokles v tomto století.
- Nízká důvěra: Spotřebitelé a firmy jsou stále opatrní, což brzdí oživení ekonomiky.
- Realitní krize: Pokračující problémy na trhu nemovitostí zatím nevykazují známky zlepšení..
Co můžeme očekávat?
Ekonomové předpokládají, že konkrétní detaily o hospodářských cílech a rozpočtu budou zveřejněny až v březnu během každoročních zasedání čínského parlamentu. Přesto jsou signály z konference považovány za pozitivní. Bruce Pang, hlavní ekonom pro Velkou Čínu ve společnosti Jones Lang LaSalle, zdůraznil, že nové priority, jako je podpora spotřeby, ukazují na snahu čelit vnějším i vnitřním nejistotám.
Shrnutí
Čína se v roce 2025 zaměří na zvýšení spotřeby a veřejných výdajů, aby posílila domácí poptávku a podpořila ekonomický růst. Očekává se, že tyto kroky pomohou zmírnit rizika spojená s mezinárodním obchodem a domácími ekonomickými problémy. Zda budou navržené plány dostatečné, ukáže až čas.