Ropa Brent (OIL) dnes posiluje o téměř 2 %, přičemž trh oceňuje lepší fundamenty podpořené geopolitikou, chladnějšími teplotami a reálnými obavami z přerušení dodávek a dopadu sankcí. Tyto rizikové faktory téměř zastínily širší ekonomickou nejistotu ohledně růstu Číny a Evropy a ceny ropy následují dolar a výnosy amerických státních dluhopisů jsou na cestě ke třetímu týdennímu růstu v řadě poté, co na začátku prosince 2024 klesly na téměř tříletá minima.
- Společnost J.P. Morgan očekává, že celosvětová poptávka po ropě se v prvním čtvrtletí roku 2025 meziročně výrazně zvýší o 1,6 milionu barelů denně, a to zejména díky vyšší poptávce po topném oleji, petroleji a LPG.
- Analytici odhadují, že každý stupeň Fahrenheita, o který teplota klesne pod desetiletý průměr pro zimní období, způsobí zvýšení poptávky po ropě o 113 000 barelů denně
- Navíc je tato poptávka způsobena chladnějším počasím než v posledních dvou zimách, a to jak v Evropě, tak ve Spojených státech.
- Trh se obává, že nejnovější sankce uvalené na Rusko Bidenovou administrativou by mohly negativně ovlivnit nabídku.
- Ruská produkce ropy v prosinci klesla pod cíl OPEC+, a to na 8,971 milionu barelů ropy denně v posledním měsíci roku 2024, což je o 7 000 barelů denně méně, než bylo dohodnuto.
- Odstupující americká administrativa sdělila, že uvalí cla na tankery převážející ruské ropné produkty nad limit 60 dolarů za barel, který zavedly USA a jejich evropští spojenci.
Riziko Číny a Íránu?
- Čínská přístavní skupina Šan-tung vydala oznámení o zákazu vykládky ropy z ropných plavidel, na něž se vztahují sankce USA. Přístav je klíčovým centrem dovozu ropy na východním pobřeží Číny a spravuje tři velké terminály.
- Pokud bude tento zákaz trvalý, mohl by zvýšit náklady na dopravu pro nezávislé rafinerie v Šan-tungu, které jsou hlavními příjemci sankcionované ropy, a zpomalit dovoz ropy do Číny. Čínské ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že o rozhodnutí skupiny Shandong Port Group zakázat lodím, na které se vztahují americké sankce, vstup do svých přístavů neví.
- Je pravděpodobné, že Donald Trump po nástupu k moci zpřísní omezení vývozu íránské ropy, což by mohlo způsobit narušení dodávek, které by mohlo dosáhnout až 1 milionu barelů denně, tj. asi 1 % celosvětových dodávek.
OPEC+ na svém posledním zasedání odložil svůj plán odstoupit od společného snižování produkce v důsledku zpomalující se světové poptávky a rostoucí produkce v USA minulý měsíc. Organizace, která dodává přibližně polovinu světové ropy, se rozhodla odložit zvýšení produkce o tři měsíce a úplné obnovení těžby o celý rok, tedy do konce roku 2026.
Zdroj: xStation5
K článku zatím nejsou žádné komentáře.