Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!

Švarcsystém a zastřené agenturní zaměstnávání​ 

by notifee99@gmail.com   ·  20 února, 2025   ·  

Švarcsystém a zastřené agenturní zaměstnávání​ 

by notifee99@gmail.com   ·  20 února, 2025   ·  

V posledních letech se často setkáváme s tím, že zaměstnanec vykonává práci bez uzavřené pracovní smlouvy, dohody o provedení práce (DPP) nebo dohody o pracovní činnosti (DPČ). Tato forma spolupráce, označovaná jako švarcsystém, přináší řadu rizik nejen pro zaměstnavatele, ale i pro samotné zaměstnance. Pojďme se podívat, co to vlastně znamená, jaké jsou následky a na co si dát pozor.

Co je švarcsystém?

Švarcsystém vzniká, pokud zaměstnanec pracuje bez řádné smlouvy a vykonává závislou práci, tedy takovou, která splňuje tyto znaky:

Pokud zaměstnavatel nesplní povinnost uzavřít se zaměstnancem pracovní smlouvu nebo dohodu (DPP/DPČ), může se dopustit porušení zákona. Obchází tím totiž placení zákonných odvodů, jako je zdravotní a sociální pojištění, což mu snižuje náklady. Pro zaměstnance to navíc znamená, že je ochuzen o ochranu, kterou poskytuje zákoník práce – například o nárok na dovolenou, nebo hrazené překážky v práci.

Jaké jsou následky?

Pokud inspektorát práce odhalí švarcsystém, hrozí sankce nejen firmám, ale i zaměstnancům! Ti mohou být pokutováni až do výše 100 000 .

Zaměstnavatelé provozující švarcsystém pak čelí pokutě až 10 000 000 a nově i zákazu činnosti na 2 roky. Pokud neodvedou zákonné odvody nad 50 000 , mohou být stíháni i za trestný čin, ze který jim hrozí odnětí svobody na 6 měsíců až 3 roky. A jestliže škoda přesáhne 5 000 000 Kč, horní sazba se zvyšuje až na 8 let.

Co je zastřené agenturní zaměstnávání?

Souvisejícím problémem je zastřené agenturní zaměstnávání. To nastává, jestliže si firma „pronajímá“ zaměstnance od podvodné agentury, která nemá platné povolení ke zprostředkování práce. To může mít podobné důsledky jako švarcsystém – pokuty, zákaz činnosti nebo dokonce trestní stíhání. Postih hrozí firmě, která si přes agenturu zaměstnance najímá, a rovněž najatým zaměstnancům.

Jak poznat, že se jedná o nelegální práci?

Rozpoznat nelegální práci není vždy jednoduché. Klíčovou otázkou je, zda zaměstnanec pracuje na základě smlouvy, která jasně definuje podmínky práce. Pokud pracuje pod vedením zaměstnavatele, jeho jménem a bez řádné smlouvy, je to pravděpodobně švarcsystém. U zastřeného agenturního zaměstnávání zase bývá rozdíl mezi tím, zda firma objednává od dodavatele provedení konkrétní práce, nebo si pronajímá pracovní sílu. Zaměstnance může totiž pronajímat jen legální agentura práce s platnou licencí.

Při kontrolách inspektorát práce detailně zkoumá, jakým způsobem je zaměstnanec odměňován, kdo mu vyplácí mzdu a zda byl řádně seznámen s předpisy týkajícími se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Inspektorát také sleduje, zda dotyčný zaměstnanec spolupracuje i s jinými subjekty, což může napovědět, zda se jedná o skutečné podnikání.

Irena Valíčková, vedoucí partner AK Valíček & Valíčková


Advokátní kancelář Valíček & Valíčková, s.r.o., je renomovaná rodinná právní firma se sídlem v Brně a pobočkami v dalších městech České republiky. Díky mnohaleté praxi a vysoké odbornosti získala řadu prestižních ocenění včetně opakovaných umístění v anketě Právnická firma roku. Osobní přístup, profesionalita a preciznost jsou základem spokojenosti klientů, kterým kancelář poskytuje komplexní právní služby. Vedle komerční praxe se advokátní kancelář Valíček & Valíčková, aktivně podílí na společensky odpovědných projektech, jako jsou „Právní klinika“, pomáhající ekonomicky slabším osobám, „Nastartuj úspěšný byznys“, zaměřený na podporu začínajících podnikatelů, nebo „Dny otevřených dveří české advokacie“, pořádané ve spolupráci s Právnickou fakultou Masarykovy univerzity a Českou advokátní komorou.
 

Napsat komentář

Sledujte nás
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.