Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!

Nedávné změny v zákoně o silničním provozu: změny ...

by notifee99@gmail.com   ·  2 března, 2025   ·  

Nedávné změny v zákoně o silničním provozu: změny ...

by notifee99@gmail.com   ·  2 března, 2025   ·  

Novela zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o silničním provozu“), která nabyla účinnosti v minulém roce, přinesla celou řadu změn v oblasti silničního provozu. Jelikož se po dlouhé době jednalo o významnou novelu tohoto zákona, pojďme si připomenout přehled těch nejdůležitějších změn, které novela přinesla a jenž nás budou v následujících letech provázet.

image

style=, zdroj: Freepik

Změny v bodovém systému

Novela zákona o silničním provozu v prvé řadě přinesla významnou změnu v podobě zjednodušení bodového systému. Počet bodových kategorií se snížil z pěti na tři, takže za přestupek lze dnes získat už jen 2, 4 nebo 6 bodů. Hranice pro odebrání řidičského oprávnění však zůstává na 12 bodech. Řidič přijde o řidičský průkaz, pokud se v průběhu tří let dopustí dvou nejzávažnějších přestupků (za 6 bodů – tzv. pravidlo „dvakrát a dost“) nebo tří středně závažných přestupků (za 4 body – tzv. pravidlo „třikrát a dost“). Pravidlo „dvakrát a dost“ tedy znamená, že pokud řidič spáchá dva přestupky z kategorie těch nejvážnějších (za 6 bodů), vyboduje se a přijde o řidičský průkaz. Obdobně i pravidlo „třikrát a dost“ funguje tak, že pokud řidič spáchá tři přestupky z kategorie středně závažných (za 4 body), bude mu odebráno řidičské oprávnění.

K nejzávažnějším přestupkům, za které řidič obdrží 6 bodů, patří například řízení pod vlivem alkoholu či jiné návykové látky, způsobení dopravní nehody s následkem smrti nebo těžkého ublížení na zdraví, odmítnutí dechové či krevní zkoušky nebo překročení nejvyšší povolené rychlosti o více než 40 km/h v obci a o 50 km/h mimo obec. Mezi středně závažné přestupky, za které se udělují 4 body, pak můžeme zařadit například nedání přednosti v jízdě, držení telefonu během jízdy, nepoužití dětské autosedačky při přepravě dítěte nebo překročení rychlosti o více než 20 km/h v obci a o 30 km/h mimo obec.

Řidičský průkaz již od 17 let

Další zajímavou novinkou je možnost získat řidičské oprávnění skupiny B již od 17 let. Podmínkou je nicméně absolvování běžného výcviku v autoškole a úspěšné složení závěrečné zkoušky. Až do dosažení 18 let věku však může mladý řidič řídit motorové vozidlo skupiny B pouze pod dohledem tzv. mentora, který musí být zapsán v registru řidičů. Mentorem sedmnáctiletého řidiče ovšem nemůže být jen tak ledajaký řidič, ale pouze ten, kterému: (a) bylo uděleno řidičské oprávnění pro skupinu B před více než 10 lety, (b) v posledních 5 letech drží řidičské oprávnění nepřetržitě a v průběhu této doby řidičské oprávnění nepozbyl, ani mu nebyl uložen trest zákazu řízení motorových vozidel, (c) nemá v bodovém hodnocení žádný záznam a (d) se svým zápisem do registru řidičů souhlasí.

Doklady už není nutné mít „fyzicky“ u sebe

Řidiči při jízdě na území ČR už nemusí mít u sebe „fyzický“ řidičský průkaz, ani osvědčení o registraci vozidla (malý technický průkaz). Při silniční kontrole tedy dnes už stačí prokázat totožnost řidiče, kterou si policie ověří elektronicky. Povinnost mít doklady fyzicky u sebe ovšem nadále platí při cestách do zahraničí, na což je potřeba nezapomenout, aby nedošlo k uložení pokuty – třeba při „dovolenkových“ výjezdech za hranice.

Zvýšení nejvyšší povolené rychlosti

Novela zákona o silničním provozu přinesla poněkud nečekanou změnu v podobě zvýšení maximální povolené rychlosti na vybraných dálničních úsecích, a to ze 130 km/h na 150 km/h. Aktuálně se počítá s tím, že vyšší rychlost by měla být povolena na úseku dálnice D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi, přičemž další úseky dálnic se zvýšenou rychlostí by se měly objevit v následujících letech. V tuto chvíli se uvažuje o zvýšení povolené rychlosti na D11 mezi Kolínem a Jaroměří a na D1 mezi Bělotínem a Bílovcem na Moravě. Jedná se však stále o zvažované úseky, jelikož prioritou je novinku nejprve otestovat a až poté případně otevírat další úseky s vyšší povolenou rychlostí.

Vyšší pokuty

Novela zákona také zpřísnila pokuty a sankce za dopravní přestupky. Už nejde jen o symbolické částky, ale o znatelné postihy, které mají řidiče od porušování předpisů doslova odradit. Například za jízdu pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek nyní hrozí minimální pokuta 7 000 . Odmítnutí dechové či krevní zkoušky může nově vést k pokutě až 75 000 . Stejná maximální výše pokuty platí i pro přestupky řešené ve správním řízení.

Závěr

Z novely zákona o silničním provozu pro řidiče vyplývá, že budou muset být obezřetnější při dodržování pravidel silničního provozu tak, aby se vyhnuli dnes již opravdu vysokým sankcím, které mohou lehce vyústit v odebrání řidičského oprávnění. Zároveň jim však novela poskytla o více flexibility, například s ohledem na vypuštění povinnosti mít u sebe fyzické doklady, nebo v možnosti získat řidičské oprávnění už v 17 letech.

JUDr. Jiří Matzner, Ph.D., LLM., zakladatel advokátní kanceláře Matzner & Vítek

 

Napsat komentář

Sledujte nás
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.