Ani poslední celý březnový týden se neobešel bez poznámek k celní politice z úst D. Trumpa. Příslib 25procentních cel na veškeré automobily mimo výrobu v USA vnesl nejen na finanční trhy výraznou nervozitu. Blížící se datum (2. 4.) oznámení celkového postoje k celní politice USA navíc investory udržuje ve zvýšeném napětí. Páteční inflační data v USA (PCE), která byla vyšší, než očekávání situaci nějak nezlepšila a poslala akciové indexy níže. Konkrétně pak akciové indexy v USA měřeno indexem S&P 500 zakončily týden níže o 1,0 % t/t. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 se posunula níže o 1,3 % t/t. Domácí index PX se opětovně vzepřel celkové náladě a týden uzavřel výše o 1,9 % t/t na 2119,3 bodu.
Společnosti na BCPP
Společnost Colt CZ Group zveřejnila předběžné výsledky hospodaření za r. 2024. Tržby dosáhly 22,4 (+50,7 % r/r) vs. oček. trhu 21,9 mld. Kč a 20-22 mld. Kč odhad samotné firmy. Vysoký meziroční růst je způsoben převážně akvizicí výrobce munice Sellier & Bellot. Upravený zisk EBITDA byl 4,6 (+50,9 % r/r) vs. oček. 4,64 mld. Kč. Management společnosti oznámil, že za loňský rok navrhne k vyplacení dividendu 15 Kč na akcii (loni 30 Kč) a spustí zpětný odkup akcií v objemu odpovídajícím rovněž 15 Kč na akcii. Celková distribuce zisku akcionářům by tedy měla činit 30 Kč jako za r. 2023, nicméně v jiné struktuře, a implikuje výnos 3,9 % p.a. Na letošní rok čeká management společnosti tržby cca 25 mld. Kč, +/ – 7 %, což implikuje meziroční růst o 12 %, a upr. zisk EBITDA 5,5 mld. Kč, +/- 7 %, což znamená růst o 20 % r/r. Vedle toho má společnost rozpracované potenciálně významné zakázky, které výhled neobsahuje. Titul zakončil týden na 750 Kč (-2,2 % t/t).
Společnost Pilulka Lékárny uvedla, že k pondělí 24. 3. 2025 uplatnila firma Growth Expert s.r.o. (GE) vlastněná T. Čuprem opci k nabytí kontrolního podílu v Pilulce Lékárny a.s. od některých stávajících akcionářů za předem dohodnutých podmínek. Bohužel prozatím neznáme přesné znění zmíněných podmínek. Současně není zcela jasné, jaké budou následovat další kroky. Tedy především jestli dojde k nabídce odkupu stávajícím akcionářům. Jen připomínáme, že firma GE poskytla 80 mil. Kč půjčku Pilulce, aby se vyhnula úpadku. Situace v Pilulce je stále velmi složitá, jak komentoval nedávno její nový generální ředitel a zástupce Čuprovy TCF Capital pan Peter Klekner. Další významný věřitel Česká spořitelna poskytla Pilulce odklad splacení dluhu, čímž údajně dodala Pilulce čas na další restrukturalizaci a vyhnutí se úpadku. Jen upozorňujeme, že v případě nabytí 51 % za 80 mil. Kč indikovaných jako půjčka ze strany GE to představuje zhruba 59,5 Kč na akcii (možno chápat jako cenu posledního nákupu), přičemž 6M průměr ceny akcie na burze je zhruba 146 Kč/akcii. Valuace ze strany nezávislého experta může být zcela odlišná vzhledem k tomu, že se potenciálně jedná o firmu, která by bez pomoci nemusela pokračovat ve fungování. Akcie zakončila páteční seanci na 211 Kč (+20,6 % t/t).
Společnost Energo-Pro a.s. se dohodla na akvizici 100% podílu ve společnostech, které vlastní vodní elektrárnu Baixo Iguaçu v Brazílii s instalovanou kapacitou 350,2 MW. V roce 2023 elektrárna generovala 1 529,5 GWh elektřiny a dosáhla provozního zisku EBITDA 33,8 mil. EUR. Oznámená cena transakce je 251 mil. EUR a bude uhrazena v hotovosti s možností určitých úprav. Po podpisu smlouvy mateřská společnost DKHI uhradila 10 % kupní ceny jako zálohu. Dokončení transakce se očekává ve třetím čtvrtletí 2025, přičemž závisí na regulatorních schváleních. Koncem minulého roku Energo-Pro v Brazílii dokončilo akvizici 7 vodních elektráren o celkovém instalovaném výkonu 90 MW. Po dokončení akvizice Baixo Iguaçu management očekává, že aktivity v Brazílii budou generovat EBITDA kolem 50 mil. EUR ročně. Akcie Energo-Pro slouží jako zajištění emitovaných zelených dluhopisů EN.-PRO GF 7,50/29, které mateřská skupina DKHI vydala prostřednictvím své dceřiné společnosti Energo-Pro Green Finance a které jsou obchodované na pražské burze. Z pohledu těchto dluhopisů vnímáme akvizici neutrálně.
Nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne na pražské burze byla Pilulka (211 Kč, +20,6 % t/t). Uplatnění opce T. Čupra na majoritní podíl ve firmě si investoři přeprali jako vstřícný krok a zřejmě možný posun správným směrem. Není zatím zcela jasné, jestli bude následovat nabídka na převzetí, ale ta by mohla být nižší než jsou současné tržní ceny.
Naopak opětovně nejvíce klesajícím titulem týdne byl Doosan Škoda Power (-2,9 % t/t na 330 Kč). Titul se obešel bez kurzotvorné informace, ale tisk spekuloval nad možným zapojení domácích firem v tendru na Dukovany. Tyto informace mohly přispět k horšímu pohledu na titul, který však již na ceně akcie od uvedení na trh vykonal poměrně značnou cestu směrem vzhůru.
Výhled na příští týden
První dubnové dny (2. 4.) budou o zveřejnění celkového přístupu administrativy D. Trumpa k celní politice USA. Mnohokrát zmiňovaná cla by měla být upřesněna a měl by být vyjasněn harmonogram, postup a předmět zmíněných cel. Trh je nervózní s blížícím se datem vzhledem k tomu, že většina investorů doufala v konečnou dohodu mezi obchodními partnery, a především ústup z prozatím velmi živelně komunikovaných informací (procentuální výše cel a záběru). Zvýšená nervozita tak bude provázet i příští týden a nelze vyloučit, že potvrzení posledně komunikovaných výší cel trh bude interpretovat jako negativní vliv na globální hospodářský vývoj případně umocněn odvetnými opatřeními dotčených zemí. Slabší makroekonomický výhled by byl nepříznivou informací nejen pro riziková aktiva. Vedle cel bude začátek nového měsíce plný makroekonomických indikátorů, kde nejvíce sledované budou CPI v Německu a měsíční data z trhu práce v USA. Celkově vnímáme pro příští týden zvýšenou obezřetnost a potvrzení dat o clech USA může posílit prodejní tlak na rizikových aktivech.
Z makroekonomických zpráv se zaměříme v USA na úterní ISM průmyslu za březen (oček. 49,8 po 50,3 b. m/m), středeční podnikové objednávky za únor (0,4 po 1,7 % m/m), čtvrteční ISM služeb za březen (oček. 53,1 po 53,5 b. m/m) a páteční měsíční data z trhu práce za březen (oček. 135 po 151 nových. prac. místech m/m). V Německu budeme sledovat pondělní předběžná data o spotřebitelské inflaci CPI za březen (oček. beze změny 2,3 % r/r) a páteční podnikové objednávky za únor (oček. +3,5 po -7,0 % m/m). V Číně se zaměříme na pondělní PMI průmyslu za březen (oček. 50,4 po 50,2 b. m/m) a PMI služeb za březen (oček. 50,5 po 50,4 b. m/m).