Podle worldbackupday.com pravidelně zálohuje méně než čtvrtina lidí a zhruba stejný počet nikdy žádná data nezálohoval. Každou minutu se přitom ztratí nebo je ukradeno až 113 telefonů, třetina uživatelů má během roku problémy se škodlivým kódem (viry, malware…) a ročně selže více jak 60 milionů počítačů (až 29% ztrát dat si způsobí sami uživatelé).
Dopátrat se, jak vznikl World Backup Day je téměř nadlidský úkol. Nejpravděpodobnější je příběh správců, kteří se trápili hluboko do noci se zálohovacím serverem. Vedení již ztratilo trpělivost a dostali nůž na krk – když se jim nepodaří do rána obnovit zálohy mezd, budou padat hlavy. A to měli k dispozici sice složitější, ale velmi komplexní software pro zálohování, který si sami vybrali. Bohužel, přestože šlo o velmi známý produkt zavedené firmy, až příliš pozdě pochopili, že je „moc složitý pro práci“.
Ráno dostali padáky s podmínkou, že jim vyplatí odstupné poté, co si vyškolí své náhradníky. V tomto okamžiku se rozhodli, že jejich životní misí bude chránit IT kolegy před stejnou tragédií a zasvětí životy mentorování lidí o potřebě zálohování. Vymyslí něco, co bude všem navždy připomínat potřebu správného zálohování.
Jak často zálohovat data
Vytvořte si rutinu a naučte se zálohovat pravidelně. Frekvence záloh závisí na vašich datech. Máte-li data, která se často mění, například rozepsanou diplomovku apod., měli byste zálohovat alespoň jednou denně (klidně i několikrát – budou to malé soubory). Běžným uživatelům, kteří nemají kritická data, doporučujeme zálohovat na týdenní bázi a pokud máte data s velmi nízkou frekvencí změn, stačí provádět zálohy alespoň jednou za měsíc.
Jak správně zálohovat data
Nejznámější pravidlo pro bezpečné zálohování je 3-2-1. Tato šifra ukrývá jednoduchý návod: vždy 3 kopie, zálohujte na 2 různá média a 1 kopii uložte mimo pracoviště. Proč až 3 kopie? Jedna je originál (soubory, které používáte) a dvě jsou záložní kopie, které by měly být uloženy na 2 různá média (ne na stejném zařízení a na oddělených médiích). Jednu kopii byste měli uložit na jiné místo pro případ požáru, povodně nebo jiné živelné pohromy. Pravděpodobnost, že byste při takovém způsobu zálohování přišli o svá data je téměř nulová. Většinou když se poškodí 1. kopie, dokážete ji okamžitě nahradit druhou a kdybyste v důsledku nečekané katastrofy přišli o obě, tak máte pořád na bezpečném místě tu třetí.
Jaká média jsou vhodná pro zálohy
Stále lze provádět zálohy na optické disky, magnetické pásky a jiná „archaická“ média. Ty se dodnes používají v případech, kdy je vyžadována dlouhodobá archivace záložních dat. Dnes se nejčastěji zálohuje na síťová úložiště NAS (Network Attached Storage), případně ve velkých podnicích na diskové servery (datová centra). Obě řešení využívají jako médium pevné disky, jenže není disk jako disk.
- Mechanický pevný disk (HDD): Nabízí nám výhodnou cenu za opravdu velké úložiště, ale nepoužívejte běžné počítačové disky. Vyplatí se připlatit za disky určené speciálně do serverů, nebo NAS, které mají delší životnost a zvládnou častější přepisování.
- SSD disk: Roky se vedou diskuse o nevhodnosti SSD pro zálohování. Jsou to velmi populární média, ale nejsou nejlepší pro dlouhodobou archivaci, i když už se počtem přepisů vyrovnávají HDD. Hlavní výhodou SSD je rychlost, takže jsou vhodné pro časté zálohy. SSD jsou dobré, i když potřebujete šifrování dat, protože některé přímo podporují hardwarové šifrování celého disku. Investujte spíše do SSD pro servery a datová centra, jako je Kingston DC600M.
- USB Flash disk (příp. i paměťové karty): „Flešky“ nabízejí nižší rychlosti a mají menší kapacitu, proto jsou vhodné spíše pro „mobilní“ zálohování. I zde existují disky s hardwarovým šifrováním pro citlivá data. Velmi populární jsou IronKey, které jsou dostupné jak pro běžné uživatele, tak s pokročilou certifikací i pro vládní a vojenské organizace (včetně NATO).
- Externí disk: Zde platí něco trochu jiného než pro interní HDD a SSD. Jedná se totiž o „mobilní médium“ a pro možnost fyzicky je přenášet z místa na místo, je vhodnější spíš SSD než mechanický HDD. Případný pád nebo otřesy při transportu mohou být pro HDD smrtelné, zatímco SSD to zvládne bez sebemenšího zaváhání. V terénu by měl být SSD vaší první volbou, a i data dokáže kopírovat několikanásobně vyšší rychlostí, což oceníte při kopírování videí.
- Cloudové služby: Extra kategorií pro zálohování jsou moderní cloudové služby, tedy virtuální úložiště jako jsou Dropbox, Google Drive, iCloud a další. V tomto případě jsou však vaše data uložena na serverech někoho jiného (neznámo kde) a nemáte nad nimi 100% kontrolu. Velké organizace mají kvůli bezpečnosti zakázané používání cizích cloudů, ale to neznamená, že by si firmy nemohly vytvořit vlastní zabezpečený cloud. Dnes je to opravdu jednoduché a vlastní cloud můžete provozovat například i na domácím routeru nebo malé domácí NAS. K přístupu do cloudu a k datům však potřebujete stabilní a zejména rychlé internetové připojení, nebo (v terénu) mobilní data.
Nepodceňujte Murphyho zákony!
První zákon zní: „Co se může pokazit, to se i pokazí.“ A stane se to obvykle v tom nejhorším možném čase, důkazem čehož jsou ztracená data milionů uživatelů. Otázkou proto není „zda“ ztratíte svá data, ale „kdy“ se to stane. Když budete připraveni a budete mít kvalitní zálohu, tento problém vyřešíte bez stresu.
Nebuďte blázni a zálohujte alespoň svá nejdůležitější data! Investice do disků pro zálohování se vám může několikanásobně vrátit možná už zítra.