Od dnešního dne by měla vstoupit v platnostamerická cla na dovoz automobilů vyrobených mimo území USA. Dále ohlásil, že budou zavedena recipročnícla, která by měla platit pro všechny země. Není stále jisté, zda a v jaké výši budouclaskutečně platit, avšakameričtíspotřebitelé omezují své nákupy již nyní a americkédomácnostipomalu, ale jistě, čeká vlnazdražování.DůvěraAmeričanů v tamní ekonomiku poklesla již třetí měsíc v řadě na nejnižší hodnotu odroku 2022.
Na dnešním zasedání
Polská národní banka s největší pravděpodobností ponechá základní úrokovou sazbu opět beze změny na úrovni 5,75 %. Bankovní rada na této úrovni drží sazby od října 2023, přičemž meziroční míra inflace, která atakuje hranici 5 %, se výrazně pohybuje mimo cílové inflační pásmo, které je stanoveno na 1,5 % – 3,5 %.
Vychází březnová čísla z USAo změně zaměstnanosti v soukromém sektoru dle průzkumu ADP. V únoru se početpracovních místzvýšil o 77 tisíc, což byla nejmenší úroveň zaznamenaná odčervence 2024. Pro březen tržní odhad předpokládá s nárůstem až o 120 tisíc. Později bude také vydána statistika oprůmyslovýchobjednávkách. Trh očekává jejich meziměsíční zvýšení v únoru o 0,5 % po lednovém nárůstu o 1,7 %.
Evropská komise navrhla, aby společnosti, které vyrábějí auta, vykazovaly
plnění cílů uhlíkové neutrality jako průměr za období let 2025–2027. Pokud evropské automobilky nedosáhnou uhlíkové neutrality, musí zaplatit obrovské pokuty, které se budou, i po zmírnění podmínek, pohybovat v řádech miliard eur.
Včera byla zveřejněna inflace v eurozóně, která se blíží k 2% cíl ECB. Inflace se snížila z únorových 2,3 % na březnová 2,2 %. Jádrová inflace se snížila z 2,6 % na 2,4 %. Prostor pro snížení sazeb existuje, s čímž počítá i trh (aktuálně ze 75 %), zatímco naše prognóza očekává jejich stabilitu. Obě možnosti vnímáme jako rovnocenné.
Včera zveřejnil Český statistický úřad finální odhad HDP za čtvrtý kvartál minulého roku. Podle finálního odhadu česká ekonomika rostla mezičtvrtletně o 0,7 % a meziročně o 1,8 %. Finální odhad se ve srovnání se zpřesněným odhadem nezměnil a tuzemské hospodářství vzrostlo za celý minulý rok přesně o 1 %. Dle naší prognózy bude letos oživení tuzemské ekonomiky pokračovat, avšak s významnými riziky. Ekonomika se bude spoléhat na rostoucí domácí poptávku. Zaměstnanost mezičtvrtletně poklesla o 0,1 %, meziročně rostla o 0,2 %. Peněžní a nepeněžní příjmy domácností se v roce 2024 úhrnem reálně zvýšily o 1,5 %. Reálná spotřeba na obyvatele stoupla o 2,4 %. Ve srovnání s rokem 2023 se sice míra úspor snížila o 0,9 p.b. na 18,8 %, ale z dlouhodobého hlediska je nadprůměrná.
Index nákupních manažerů (PMI) v tuzemském zpracovatelském průmyslu stoupl v březnu na 48,3 a překonal únorovou hodnotu 47,7 bodů. Naše prognóza vyšla velmi podobně, odhadovali jsme PMI na 48,5 bodů. Průmysl je stále pod 50 bodovou hranicí, která odděluje expanzi a kontrakci odvětví.
Ministerstvo financí včera odpoledne zveřejnilo plnění státního rozpočtu za leden až březen. Plnění státního rozpočtu se meziročně zlepšilo o 13,8 mld Kč. Ke zlepšení salda přispěl růst příjmů ve výši 6,1 %, který byl podpořen inkasem daní. Celkové výdaje překročily úroveň z minulého roku o 4,2 %.
Americký index S&P 500 si připsal zisk 0,38 %. Německý DAX získal 1,70 % a pražský PX 0,41 %. Koruna se pohybuje okolo 24,93 EUR/CZK.
Autor: Tereza Krček, analytička
Editor: Martin Kron, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.