Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
thumbnail

Cla budou mít dopad na CPI v USA​ 

by notifee99@gmail.com   ·  10 dubna, 2025   ·  

Cla budou mít dopad na CPI v USA​ 

by notifee99@gmail.com   ·  10 dubna, 2025   ·  

Dnes ve 14:30 budou zveřejněna data o indexu spotřebitelských cen (CPI) v USA za březen. Odhady naznačují, že cenový růst v uplynulém měsíci zpomalil, což odpovídá oslabující poptávce a důvěře spotřebitelů. Přesto se již nyní mohou objevit první známky cenových tlaků, například v segmentech jako čínský dovoz nebo automobily. Níže je konsenzus trhu pro březnový CPI:

  • Jádrový CPI (meziročně): Odhad 3,0 %; Předchozí 3,1 %

  • Jádrový CPI (meziměsíčně): Odhad 0,3 %; Předchozí 0,2 %

  • Celkový CPI (meziročně): Odhad 2,6 %; Předchozí 2,8 %

  • Celkový CPI (meziměsíčně): Odhad 0,1 %; Předchozí 0,2 %

Co může CPI odhalit?


V březnu pravděpodobně uvidíme pokračování trendů v nejvíce kolísavých cenových kategoriích. Počáteční nárůst cen potravin na začátku roku (tažený především vejci a masem) již odezněl a ceny energií by měly celkovou inflaci táhnout dolů.

I přesto se mohou objevit cenové tlaky v odvětvích silně závislých na dovozu z Číny – jako je nábytek nebo oděvy. Ačkoliv nedávno zavedená 20% cla na čínské zboží budou pravděpodobně zčásti absorbována nižšími maržemi, část těchto dodatečných nákladů již mohla být přenesena na spotřebitele.

Klíčová zůstává situace v sektoru služeb, který byl v posledních měsících hlavním tahounem jak ukazatele CPI, tak i PCE. I když se mohou stabilizovat ceny letenek a notoricky známá inflace nájmů, růst cen pojištění a zdravotnických služeb by mohl více než kompenzovat poklesy v jiných kategoriích služeb.


image

Zdroj: XTB Research, based on Macrobond data.

Cla a inflacepohled Fedu

Fed čelí složitému problému. Globální obchodní narušení dosahují rekordních úrovní a skutečný dopad obchodních omezení je stále obtížné kvantifikovat. Volatilita zůstává zvýšená, což potvrdilo i včerejší překvapivé oznámení Donalda Trumpa o 90denním pozastavení zvýšených cel vůči většině obchodních partnerů.

Někteří analytici naznačují, že dnešní zpráva o CPI by mohla být poslední, která vykáže dezinflační trend, přičemž od dubna se očekává opětovný růst cen.

Ve svém posledním projevu předseda Fedu Jerome Powell zdůraznil obezřetný postoj k dopadům cel na CPI a širší ekonomiku. Powell přiznal, že cla jsou vyšší, než se původně očekávalo, a představují reálné riziko pro cenovou stabilitu. Současně však obchodní bariéry mohou oslabit hospodářský růst, což dále komplikuje směřování měnové politiky Fedu. Závěrem uvedl, že Fed nebude spěchat se snižováním sazeb a měl by i nadále fungovat jako zdroj klidné, racionální analýzy a stability.

Další členové FOMC také nedávno sdíleli své názory:

  • John Williams (prezident newyorského Fedu) vyjádřil opatrnost ohledně rychlých změn měnové politiky v reakci na cla. Varoval, že tato opatření by mohla narušit probíhající dezinflační proces a dočasně zvýšit CPI.
  • Thomas Barkin (prezident richmondského Fedu) tato obavy sdílel a uvedl, že cla mohou zkomplikovat snahu Fedu o kontrolu inflace a vytvořit dodatečný tlak na spotřebitelské ceny.

Z dlouhodobého hlediska výhled jednoznačně směřuje k rostoucím cenovým tlakům. Nicméně březnová zpráva o inflaci pravděpodobně ještě výrazný dopad cel neukáže. Ten by se měl začít projevovat až v dubnu – pokud současná 10% celní sazba zůstane v platnosti.

A co úrokové sazby?

Očekávání ohledně snižování sazeb výrazně klesla po rozhodnutí Donalda Trumpa pozastavit recipročně uvalená cla na 90 dní. Na začátku týdne trhy počítaly se 60% pravděpodobností snížení sazeb v květnu a se 100% pravděpodobností v červnu. Nyní se tyto šance posunuly na pouhých 20 % pro květen a 60 % pro červen – což znamená kombinovanou pravděpodobnost 80 %.

Prozatím se neočekává, že by dnešní zpráva o CPI výrazně změnila směřování Fedu. Trhy nadále počítají se třemi sníženími sazeb do konce roku.


image

Zdroj: Bloomberg Finance LP

US500 (H1)


Za běžných podmínek by dnešní zpráva o CPI pravděpodobně byla hlavní událostí týdne. Avšak pokračující eskalace obchodní války mezi USA a Čínou odsunula inflační data do pozadí. V důsledku toho se očekává, že volatilita na trhu zůstane omezená, přičemž pohyb indexu bude řízen především novými komentáři z Bílého domu.

Březnová zpráva o CPI navíc působí poněkud zastarale, protože odráží cenový vývoj za zcela odlišného obchodního režimu. Investoři nyní vyčkávají na dopady nově zavedeného 10% plošného cla a bezprecedentního nárůstu cel na čínský dovoz – z 54 % na 125 % během jediného týdne. Dnešní zpráva může nabídnout první náznaky těchto dopadů, což bude pravděpodobně i hlavním bodem pozornosti trhu.


image


Zdroj: xStation 5


Zaujalo Vás toto téma? U XTB můžete obchodovat více než 25 CFD na indexy z různých krajin!

  • Konkurenční spready
  • Nízké swapové body, díky kterým můžete držet pozice déle
  • Možnost obchodovat už od 0,01 lotu a pár desítek EUR

Kromě široké nabídky instrumentů od nás získáte také vzdělávací materiály – články, e-booky a kurzy zdarma:

  • Trading pro začátečníky
  • TOP 5 Trading nástrojů Ondřeje Hartmana
  • Co je to obchodování CFD?
  • Obchodování indexů – Co je to akciový index?
  • Obchodování S&P 500

 

Napsat komentář

Sledujte nás
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.