
Stále více firem řeší otázku, co dělat v případě výpadku pevného internetového připojení, pořízením speciálního záložního řešení. Část jich stále ještě jako zálohu pro případ výpadku pevného internetu využívá mobilní internetové připojení – wi-fi hotspot z mobilního telefonu, ke kterému uživatelé připojí svá zařízení. Vyplývá to z dat společnosti Audiopro, která se specializuje na technická systémová řešení a vybavení kanceláří.
Využití wi-fi hotspotu vytvořeného z mobilního telefonu, nejen, že výrazně zatěžuje baterii telefonu, což může vést k jejímu rychlému vybití nebo dlouhodobě k jejímu opotřebení, ale také mobilní sítě pak nemusejí být všude stejně spolehlivé. V závislosti na lokalitě může dojít k poklesu rychlosti, výpadkům signálu nebo přetížení sítě. Připojení přes hotspot také obvykle nenabízí takovou přenosovou rychlost ani kapacitu, jakou mají firemní routery či mobilní modemy. To může být problematické při práci s datově náročnými aplikacemi. Firmy se této praxi tedy stále častěji vyhýbají.
.jpg)
„Mobilní hotspot obvykle zvládne připojit jen omezený počet zařízení (např. 5–10), což ve firemním prostředí s více uživateli nestačí. Pokud se připojí více uživatelů najednou, rychlost a stabilita výrazně klesají. To může zpomalit práci nebo úplně znemožnit některé úkoly. A v neposlední řadě hotspoty z mobilních telefonů nebývají tak dobře zabezpečené jako profesionální firemní routery. Může dojít k narušení soukromí nebo k útokům, pokud není připojení správně chráněno. A takový risk si dnes mnoho firem již nemůže dovolit ani v záložním řešení,“ říká Milan Rakowski ze společnosti Audiopro.
Plně integrované síťové řešení
Komplexním řešení tohoto problému je centralizovaný řídící systém na cloudu, kde mohou správci sítí snadno vizualizovat, monitorovat a spravovat celou infrastrukturu – a to včetně aktualizací firmwaru či konfigurace VPN – pomocí několika kliknutí.
Například řešení firmy Peplink umožňuje vytváření nepřerušitelných VPN spojení mezi zařízeními i cloudovými službami jako je třeba Amazon Web Services, a to bez potřeby složité správy nebo zásahů IT specialistů na místě.
.jpg)
„Peplink je mezi firmami stále oblíbenější, protože má vše, co potřebují IT specialisté k tomu, aby vytvořili softwarově definovanou síť, kterou lze plně nakonfigurovat pomocí webového prohlížeče. Od routerů k přístupovým bodům a cloudovým platformám – veškeré technologie jsou pak interně vyvíjeny a testovány, výsledkem je jednoduchý a bezproblémový networking, na který se firmy mohou spolehnout,“ dodává Milan Rakowski z Audiopro.