- Futures zahájily pondělní seanci poklesem a nadále oslabují. Index US500 klesá o více než 1 %, zatímco US100 ztrácí 1,15 %. Dnes nejsou naplánovány žádné významné makroekonomické události, s výjimkou zveřejnění předstihových ukazatelů v USA v 16:00. Index volatility VIX roste o více než 2 %.
- Zlato posiluje téměř o 2 % a blíží se hranici 2 400 USD za unci. Také EUR/USD výrazně roste a překonává úroveň 1,15. Index amerického dolaru klesá o více než 1 %; USDIDX jasně prolomil hranici 100 a testuje oblast 98.
- Bitcoin přidává téměř 3 % a překonává hranici 87 500 USD. Podobně Ripple roste o 2,5 %, drží se nad klíčovou podporou (200denní EMA) a dnes se zvyšuje na 2,12 USD. Mezi kryptoměnami si nejlépe vede Decentraland s nárůstem téměř 12 %.
- Čínská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny, jak se očekávalo – 3,6 % pro pětileté a 3,1 % pro roční období. Futures na asijské indexy (s výjimkou JP225 a SG20) jsou neaktivní. Futures na japonský Nikkei (JP225) rostou o 0,7 %, zatímco futures na index MSCI Singapore mírně klesají.
- Ropa oslabuje o 1 %, podobný 1% pokles vykazují také futures na zemní plyn (NATGAS). Zemědělské komodity obchodované na chicagské burze (CBOT) – jako kukuřice, sója a bavlna – mírně rostou, výjimkou je pšenice, která klesá o více než 0,5 %.
- O víkendu v USA narostly obavy ohledně možného odvolání předsedy Federálního rezervního systému Jeromea Powella. Donald Trump tlačí na snížení úrokových sazeb a zdá se, že nový šéf Fedu – i kdyby byl jmenován až v květnu 2026 po skončení Powellova mandátu – by pravděpodobně zastával měkčí postoj v měnové politice, a to i v případě přetrvávající vysoké inflace.
- Austan Goolsbee z Fedu zdůraznil význam politické nezávislosti centrální banky a upozornil, že hromadění zboží kvůli americkým clům je zřetelnější u firemních nákupů než u maloobchodních spotřebitelů.
K článku zatím nejsou žádné komentáře.