Koruna k dolaru jako na houpačce, k euru přešlapuje na místě a D. Trump testuje možné reakce trhů po případném odvolání J. Powella. Bude to drahý krok.
Včerejšek byl z pohledu obchodování o mnoho zajímavější než několik předchozích dnů. Koruna se hned ráno začala vůči dolaru propadat z 21,20 USDCZK až na 21,30 USDCZK, aby se odpoledne vrátila k otevíracím úrovním. Naopak k euru si vystačila s úzkým pásmem pohybu v rozmezí 24,61 – 24,66 EURCZK.
Klidné obchodování pro eurokorunu je příznačné, ale pár USDCZK se tentokrát rozkročil pod vlivem kolem situace J. Powella. Eurodolar se pohyboval v pásmu
1,158 – 1,163 EURUSD. D. Trump chce rychleji snižovat sazby, J. Powell, coby šéf Fedu vidí uvolňování měnové politiky spíše pozvolnější a zdá se, že ani jeden nechce ustoupit i když po včerejším testu tlaku se zdá, že polevil právě D. Trump. Útok na nezávislost americké centrální banky je přeci jen tvrdý oříšek a byl by to drahý špás. Výnosy amerických dluhopisů se drží vysoko, a to je řeč, které D. Trump rozumí.
Včera přišla i řada zpráv. Britská nezaměstnanost za minulý měsíc vzrostla na 4,7 %, což je z pohledu trhů mírné zklamání, nicméně i tak se libra udržela v blízkosti 28,45 GBPCZK. Finální data o inflaci v EMU potvrdila, že ceny šly v červnu nahoru o 2 % a stejným výsledkem jako očekávání vyzněla i meziměsíční inflace vč. jádrové. Vliv na kurz euro byl zanedbatelný.
Pozornost trhů se včera soustředila na americká data. Maloobchodní tržby za červen vzrostly o 3,9 % y/y a počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanost klesl na 221tisíc. Obě čísla znamenala lepší výsledek, než trhy čekaly, ale pozornost na sebe strhla situace kolem J. Powella.
Dnešek bude na zprávy o poznání chudší, Japonská inflace už dorazila a ukázala na růst cen o 3,3 % y/y. Ráno nás čekají průmyslové ceny z Německa a v odpoledních hodinách z USA dorazí data z tamního trhu nemovitostí. Hlavní pozornost se tedy bude soustředit na další dění kolem odvolání šéfa Fedu a jakoukoli novinku z oblasti celní politiky USA.