Po týdnu stagnace začínají ceny pohonných hmot opět růst. Za uplynulých 7 dnů vzrostla průměrná cena za litr benzínu o 6 haléřů na 36,52 Kč. Nafta pak zdražila dokonce o 12 haléřů na 35,88 Kč za litr. Za kolísajícími cenami pohonných hmot stojí velká volatilita na ropném trhu. Ceny ropy sice od půlky ledna do začátku února výrazně padaly, v půlce měsíce však opět rostly díky hrozbám celní války. Tato rozkolísanost se podepisuje i na burze pohonných hmot v Rotterdamu. Jakýkoliv nárůst cen pohonných hmot by však neměl být výrazný a mít dlouhého trvání. Jednání o ukončení války na Ukrajině ceny ropy přes víkend opět srazilo – barel ropy brent zlevnil ze 77 na 74 dolarů. V příštích týdnech sice může být cena ropy dále rozkolísaná dle úspěchu a neúspěchu jednání o míru, už samotné vyjednávání je však pro řidiče pozitivní. Pohyby cen pohonných hmot by měly být v následujícím týdnu opět minimální – v rámci jednotek až nižších desítek haléřů. Ceny benzínu by mohly stagnovat, u nafty může dojít k menšímu nárůstu díky tuhé zimě, která nyní v Evropě panuje. V zimě roste poptávka po naftě na topné účely. Pozitivním faktorem je i nadále česká koruna, která se stále drží na páru s eurem na úrovních 25. Silná koruna tak tlumí růst cen pohonných hmot na burze. V případě míru na Ukrajině by mohla koruna ještě posílit.
Aktuální situace vybízí k obchodování ropy, u nás to lze bez poplatků. Více se dozvíte ZDE.
Mír na Ukrajině by mohl ceny ropy srazit na roční minima, trh by totiž očekával, že ruská ropa přestane být “toxickou”. Sankce na Rusko by mohly být postupně omezeny a ruská ropa by mohla proudit do více oblastí. I takový je dost možná plán Donalda Trumpa, který chce proti inflaci v USA bojovat právě snížením cen energií. Rusko aktuálně produkuje 9 milionů barelů ropy denně, většina této ropy putuje do Číny, Indie, Turecka nebo bývalých sovětských zemí. V případě ukončení války by mohla ruská ropa proudit do dalších zemí. Rusko by navíc mohlo rozšířit svou produkci – ta byla ještě před několika lety o 2 miliony barelů denně vyšší. Mír na Ukrajině (ať už bude jakýkoliv) by tak mohl i výrazně srazit ceny pohonných hmot. Ruská ropa sice bude asi i nadále “toxická” pro země EU, ČR však již má alternativy. Rozšířený ropovod TAL přivede ročně veškerou potřebnou ropu ze západu. Ceny ropy se však budou odvíjet nejen od situace na Ukrajině, ale i od celní války a kartelu OPEC. U kartelu OPEC by mělo dojít k rozšíření produkce od dubna. Je však otázkou, zda na současná trh bude chtít pouštět více ropy. Překvapivé by tak nebylo další odsunutí o několik měsíců. To tak může na ropném trhu vytvořit alespoň krátkodobý support. Ten vytvořily i dronové útoky na ropovody v Kaspickém moři. Boje mezi Ukrajinou a Ruskem tak stále trvají a ceny ropy mohou být volatilní po delší dobu.
Upozornění: Jakékoli názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu jsou poskytovány jako obecná marketingová komunikace pouze pro informativní účely a nepředstavují investiční poradenství. Nic v tomto sdělení neobsahuje investiční doporučení nebo pobídku za účelem nákupu a prodeje jakéhokoliv finančního nástroje. Všechny poskytnuté informace jsou shromažďovány z renomovaných zdrojů a jakékoliv informace obsahující údaj o minulé výkonnosti nejsou zárukou ani spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. Nepřebíráme žádnou odpovědnost za jakékoliv ztráty vyplývající z jakékoliv investice provedené na základě informací uvedených v tomto sdělení. Tato komunikace nesmí být reprodukována ani dále šířena bez našeho předchozího písemného souhlasu.