Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
thumbnail

Budoucnost energetiky je ve flexibilním řízení spo...

by notifee99@gmail.com   ·  23 července, 2025   ·  

Budoucnost energetiky je ve flexibilním řízení spo...

by notifee99@gmail.com   ·  23 července, 2025   ·  

Schopnost flexibilně řídit spotřebu nebo výrobu energií v reálném čase bude klíčová pro efektivní využívání elektřiny v rodinných a bytových domech a také v komerčních budovách. S růstem obnovitelných zdrojů, jako jsou solární nebo větrné elektrárny, poroste význam tzv. odchylek, tedy rozdílu mezi naplánovanou a skutečnou spotřebou nebo výrobou. Tyto zdroje jsou totiž proměnlivé a množství vyrobené elektřiny se může během několika minut výrazně změnit. Právě flexibilita pomáhá tyto výkyvy vyrovnávat a už dnes může domácnostem ušetřit až několik tisíc korun ročně.

Energetika prochází zásadní proměnou směrem k obnovitelným zdrojům, elektromobilitě a dynamickému řízení odchylek. Tyto změny musí jít ruku v ruce. Jen tak může být celý systém smysluplný a dlouhodobě udržitelný,“ říká Jiří Šizling, spoluzakladatel a vývojář chytrého řízení Infigy.

Domácí flexibilita: Bojlery, baterie i elektromobily

Flexibilita v domácnostech dnes znamená například chytré řízení spotřebičů, jako jsou bojlery, baterie nebo tepelná čerpadla, které mohou upravovat odběr elektřiny podle aktuální situace na trhu. Významnou roli v budoucnu sehrají i elektromobily. Většina aut totiž během dne stojí. Pokud jsou připojeny k nabíjecí stanici (wallboxu), jejich baterie může sloužit i ke stabilizaci sítě. Nejde přitom o velké vybíjení, stačí pár procent a dynamiku odchylky to významně změní.

Do flexibility se lze zapojit už dnes

Domácnosti se mohou do flexibility zapojit už nyní. Potřebují k tomu dodavatele elektřiny, který tuto možnost nabízí, a chytré zařízení, které dokáže na pokyny obchodníka reagovat v reálném čase,“ vysvětluje Jiří Šizling.


image Příkladem je společnost a obchodník s elektřinou Delta Green, který kromě standardních dodávek energie nabízí zákazníkům i možnost aktivního zapojení do flexibility. K tomu je zapotřebí koncové zařízení, jako je například chytrá energetická jednotka Infigy, které dokáže tyto příkazy vykonat a v reálném čase ovládat baterii. Do budoucna zvládne i řídit spotřebiče jako jsou bojlery, tepelná čerpadla nebo nabíjecí stanice.

„Infigy je propojeno s obchodníkem přes zabezpečené online rozhraní a na základě jeho pokynů automaticky upravuje spotřebu nebo výrobu, aniž by tím omezovalo komfort uživatele ,“ doplňuje Jiří Šizling. Výsledkem je digitálně řízená flexibilita, která pomáhá vyrovnávat síť, snižovat náklady a otevírá dveře k aktivní účasti domácností na energetice budoucnosti.

Jak flexibilita funguje?

Základem celého systému je pokročilý datový model, který se sám učí z minulých zkušeností. Díky předpovědi počasí a historickým datům dokáže přesně předpovědět výrobu, spotřebu i akumulaci pro následující den. Ve spojení s aktuálními spotovými cenami elektřiny pak systém plánuje, kdy je výhodné prodávat přebytky do sítě, kdy je naopak třeba zabránit přetokům kvůli záporným cenám a využít energii například pro ohřev vody nebo nabití baterie. Do tohoto systému zároveň vstupují pokyny pro flexibilitu, které v určitém okamžiku upraví naplánované chování.

 

Napsat komentář

Sledujte nás
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.