Ceny zemního plynu v Evropě klesají již pátým dnem, což je nejdelší pokles za více než rok. Tento trend je způsoben výrazně vyššími dodávkami zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států, které podle analytiků mohou zmírnit energetickou krizi v Evropě. Cena termínového kontraktu na plyn s dodáním v lednu se dopoledne snížila o více než osm procent na 98 eur (2450 Kč) za megawatthodinu (MWh).
Zásoby plynu v EU a geopolitické faktory
Evropská unie čelí výzvám v oblasti zásobování plynem, zejména kvůli geopolitickému napětí s Ruskem. Některé členské státy EU jsou stále závislé na dodávkách ruského plynu, což ovlivňuje jejich energetickou bezpečnost.
Vývoj cen plynu v USA
Ve Spojených státech dosáhly ceny zemního plynu nejvyšší úrovně za posledních 13 let. Od začátku roku se cena zvýšila o více než 100 %, což je důsledkem globální energetické krize a zvýšené poptávky po plynu. Přesto zůstává plyn v USA výrazně levnější než v Evropě.
Dovoz LNG z USA do Evropy
Spojené státy se staly největším světovým vývozcem zkapalněného zemního plynu, což umožnilo boom těžby břidlicového plynu a obrovské investice do LNG infrastruktury. Produkce plynu v zemi od roku 2010 stoupla o 70 %, což umožnilo zvýšit vývoz LNG na více než sedm milionů tun měsíčně.
Dopad na evropský trh
Zvýšené dodávky LNG z USA pomáhají snižovat ceny plynu v Evropě a zmírňovat energetickou krizi. Nicméně dlouhodobé problémy, jako je závislost na ruském plynu a geopolitické napětí, nadále ovlivňují trh. Analytici doporučují sledovat vývoj dodávek a zásob plynu, aby bylo možné lépe předvídat cenové trendy v nadcházejících měsících.
_1a923ce1a3.png)
Analýza cen zemního plynu (NATGAS CFD) s využitím Bollingerových pásem a hodinového grafu. Zdroj: xStation5
!–cleared–>