Příjmová nerovnost je v zemích, jako jsou Spojené státy, významným ekonomickým a společenským tématem. Ekonom Tim Taylor na stránkách The Conversable Economist poukazuje na novou studii, která se snaží zjistit, jaká byla vlastně situace ve neolitu a době bronzové. Tvrdí, že „nerovnost byla mezi lidmi v období neolitu (tedy asi před 11000 až 5000 lety) vzácná a přechodná. Ale v následujícím období se nerovnost stala běžnou a rozšířenou.“ Proč? Významnou roli mohly hrát technologické změny.
Studii zpracovali Samuel Bowles a Mattia Fochesato a podle nich „archeologické a antropologické důkazy naznačují, že kultura agresivního rovnostářství mohla blokovat vznik déle přetrvávající majetkové nerovnosti, a to až do pozdního neolitu. Pak ale nové zemědělské technologie zvýšily hodnotu materiálního bohatství v poměru k práci. A také koncentraci moci v raných protostátech a míru vykořisťování zotročené práce. Vznikly tak politické a ekonomické podmínky pro přetrvávání zvýšených majetkových nerovností.“
Taylor k tomu píše, že pokud je čtenář jako on, první otázkou pro něj je, jaké archeologické důkazy máme v této oblasti vlastně k dispozici. Autoři studie uvádějí, že jejich pohled se zakládá na velikosti obydlí, velikosti skladovacích prostor, vlastnictví půdy a hodnotě zboží pohřbeného s mrtvými. Autoři uznávají omezení těchto dat, ale poukazují i na to, že dat je také stále více. Klíčový faktor v celém vývoji pak podle nich představuje posun v zemědělské technologii od zemědělství založeném na motykách k tomu, které využívalo pluhy tažené voly.
„Zemědělskárevoluce“ coby posun od lovců a sběračů k zemědělským komunitám, které zůstaly geograficky stabilní a pěstovalyplodiny, nastala už v době zemědělství založeném na motykách. Dynamika výroby v těchto ekonomikách stejně jakosociálnínormy byly stále silně rovnostářské. Ale příchod pluhu taženého voly podle expertů situaci výrazně změnil. Vývoj zemědělských technologií poskytoval nové příležitosti pro akumulaci bohatství, které zvýhodňovaly ty s větším počátečním bohatstvím. Inovace a zejména pluhy tažené voly zvýšily hodnotupůdy, tažných zvířat a dalších forem materiálního bohatství v poměru kpráci.
Spolu s technologickými změnami přišly ty demografické, kulturní a institucionální. Pluh tažený voly přeměnil to, co bylo dříve ekonomikou bohatou na půdu a limitovanou prací na ekonomiku, v níž bylo materiální bohatství v poměru k práci vzácné. Výsledkem byl vznik značné majetkové nerovnosti spojené s lokalitami vhodnými pro zemědělství, které bylo založeno na orbě. Podle zmíněné studie ale hrály svou roli ještě další faktory, které napomáhaly tomu, aby nerovnost přetrvávala dlouhodobě, viz zítřejší víkendář.
Zdroj: The Conversable Economist
https://conversableeconomist.com/2024/12/27/inequality-from-the-neolithic-era-to-the-bronze-age/