V případě zvýšení měsíční splátky hypotéky v rámci refixace úrokové sazby si nebude moci pětina Čechů dovolit její splácení. Vyplývá to z průzkumu společnosti Generali Investments. Přes třetinu lidí si bude moci dovolit připlatit do 2 000 Kč měsíčně. V důsledku vývoje na trhu se navíc výrazně zmenšuje velikost bytu, který si mohou Češi pořídit. Za pouhých pět let se velikost bytu, který si mohou koupit za 5 milionů zmenšila o 15 m2. Více než polovina respondentů očekává, že ceny nemovitostí dále porostou stávajícím tempem. Skeptičtí jsou i k poklesu úrokových sazeb.
Refixace komplikují splácení hypotéky
Pětina Čechů, která aktuálně financuje nákup vlastního bydlení pomocí hypotéky, si v případě navýšení měsíční splátky nebude moci dovolit její splácení. Vyplývá to z průzkumu společnosti Generali Investments CEE, který proběhl v průběhu letošního září. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.
„Skončení fixace hypotéky se každoročně týká desetitisíců domácností. I když aktuálně dochází k postupnému klesání úrokových sazeb, v porovnání s dobou před pěti lety, kdy mnozí respondenti své hypotéky uzavírali, jde o nárůst téměř tři procenta. To se v konečném navýšení splátky projeví výrazně,“ komentuje výsledky průzkumu Marek Bečička, ředitel Real Assets Generali Investments CEE.
Přes třetinu Čechů si bude moci dovolit připlatit do 2 000 Kč měsíčně, další více než pětina ve svém rozpočtu dokáže najít až o 5 000 Kč navíc. Přes 3 % respondentů uvažuje v případě zvýšení úrokových sazeb o prodeji nemovitosti a přestěhování se do nájmu.
Více než tři pětiny z platu na hypotéku k bytu o velikosti 32 m2
V porovnání se zářím 2019 stoupla průměrná úroková sazba z 2,47 % na 5,38 %. Zatímco zájemci o vlastní bydlení v hlavním městě si tak před pěti lety mohli při fixaci na 30 let za 5 milionů korun s měsíční splátkou necelých 20 000 Kč pořídit byt v novostavbě o výměře 45 m2, letos by za stejných podmínek dosáhli už jen na byt s metráží 32 metrů čtverečních a měsíčně si připlatili necelých 10 tisíc korun.
„V pětiletém horizontu se změnil rovněž podíl platu, který na podobnou hypotéku kupující musí vynaložit. V roce 2019 představovala splátka 59,31 %. Letos už stoupla na 64 % průměrné čisté mzdy v Praze,“ komentuje Bečička.
Češi pokles úrokových sazeb spíše neočekávají
Ačkoli realitní trh aktuálně prošel korekcí a po cenách nemovitostí začínají klesat také úrokové sazby, Češi v další pokles sazeb do konce roku nevěří. Přes třetinu respondentů naopak očekává opětovný růst a přes 40 % se domnívá, že do dalšího kalendářního roku budou sazby stagnovat.
Skeptičtí jsou Češi i k poklesu cen nemovitostí
Oproti minulému roku vzrostl podíl Čechů, kteří očekávají, že ceny nemovitostí budou i nadále růst stávajícím tempem, z necelých 40 % na více než polovinu. Podíl se tak výrazně blíží očekávání českých spotřebitelů z roku 2021 (60,5 %), kdy se svět potýkal s následky pandemie COVID-19. Opačný trend lze pozorovat u respondentů, kteří věří ve zpomalení nárůstu cen. Zatímco vloni zastavení růstu očekávala více než třetina, letos pouze 30,6 %.
„Realitní trh se oproti vývoji z minulých let stabilizoval a začíná ožívat. Ceny nemovitostí prošly po turbulentích letech mírnou korekcí a úrokové sazby začínají klesat. To povede k tomu, že klesající úrokové sazby zpřístupní hypotéku více zájemcům a ceny opět porostou,“ uvádí Bečička.
Češi zatím nežádají o snížení splátky
Letošní pokles úrokových sazeb nabízel možnost k vyjednání snížení měsíční splátky úrokové míry v rámci běžící fixace. Na svou banku se s takovou žádostí obrátilo 11 % respondentů, kteří aktuálně splácí hypotéku. Více než polovině banka vyšla vstříc a splátku snížila. Z těch, kteří banku oslovili, ale vstříc jim nevyšla, plánuje téměř polovina změnit poskytovatele hypotéky.Necelá čtvrtina jednání teprve plánuje. „Přes 60 % respondentů se ale na vyjednávání výhodnější splátky ani nechystá, doba na to však je více než vhodná,“ dodává na závěr Bečička.