Nejzajímavější událostí dnešního dne je zasedání Maďarské národní banky (MNB). Ta na svém posledním zasedání v souladu s očekáváními snížila sazby o 25bb. Základní úroková sazba tak aktuálně činí 6,50 % a na této úrovni jsme se domnívali, že i celý letošní rok zakončí. Ale okolnosti se změnily, kdy pro dnešní zasedání očekáváme stabilitu sazeb, do konce roku by však mohlo dojít ještě k jednomu snížení. Bankovní rada nyní deklaruje svůj záměr být velmi obezřetná s dalším snižováním sazeb zejména kvůli nejistému geopolitickému vývoji, který dostává pod větší tlak tamní forint. Ten dále oslabuje a již překonal hranici 401 EUR/HUF. Na druhé straně ovšem začal s cyklem uvolňování měnové politiky americký Fed a ECB si na zasedání v minulém týdnu oproti původním predikcím nevybrala pauzu ve snižování sazeb, díky čemuž MNB má více možností, jak dále postupovat. Ve prospěch pokračujícího uvolňování měnových podmínek v Maďarsku hrají také nadále příznivý vývoj globálních cen energií navzdory opětovnému zvýšení napětí na Blízkém východě. Inflace sice ke konci tohoto roku, podobně jako v České republice, povyskočí na vyšší úrovně, ale v průběhu příštího roku se očekává její významnější pokles až pod horní hranici tolerančního pásma MNB (inflační cíl = 3 %, toleranční pásmo ± 1 %). Ale období vysoké inflace zanechalo šrámy na duších spotřebitelů, což se projevuje jejich nižšími útratami, přičemž zaostávají i investice a zahraniční poptávka. To se odrazilo na revizi naší i tržní prognózy HDP směrem níže. Samotná centrální banka původně očekávala růst mezi 2-3 %, nyní predikuje růst pouze mezi 1-1,8 %. Z těchto důvodů se domníváme, že bankovní rada může v letošním roce snížit sazby ještě jednou o 25bb. Nelze vyloučit ani výraznější pohyb, ale spíše předpokládáme, že současná bankovní rada upřednostní určitou stabilizaci EUR/HUF a vnějšího hodnocení Maďarska. V příštím roce ovšem dojde k obměně bankovní rady, která by mohla získat více holubičí nádech, což znamená pokračování snižování sazeb. To by na pozadí depreciace tamní měny mělo podpořit vnější konkurenceschopnost maďarské ekonomiky a zejména průmyslu, který by měl být podpořen očekávaným oživením zahraniční poptávky. Je ovšem otázkou, jak snesitelným bude pro trh případné další oslabování forintu.
Pohled zpět:
Ekonomický kalendář tohoto týdne se včera rozjel velmi pozvolně, když byly zveřejněny pouze ceny výrobců v Německu. Ty v září meziměsíčně poklesly o 0,5 %, ačkoli trh predikoval snížení pouze o 0,2 %. V meziročním srovnání pak výrobní ceny padají již 15 měsíců v řadě, přičemž zářijové tempo poklesu se prohloubilo ze srpnových -0,8 % na -1,4 %. Významně klesaly především ceny topných olejů (-26,2 %) a paliv (-16,1 %). Ceny výrobců táhnou dolů nadále ceny energií (-6,6 %), konkrétně elektřina a plyn byly meziročně o téměř 17 % levnější. Pokud bychom abstrahovali od vývoje cen energií, výrobní inflace dosahuje stejně jako v srpnu výše 1,2 %.
Akciové trhy včera vykročily směrem zpátky, když americký index S&P 500 odmazal necelých 0,2 % a německý DAX klesl o rovné 1 %. Obchodování na pražské burze bylo nerozhodné, index PX skončil beze změny (+0,01 %). Koruna v průběhu dne mírně oslabovala a pohybuje se těsně pod úrovní 25,27 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vít Mikušek, analytik