Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
thumbnail

Nový akciový normál?

by notifee99@gmail.com   ·  23 července, 2025   ·  

Nový akciový normál?

by notifee99@gmail.com   ·  23 července, 2025   ·  

Ve volném pokračování včerejšího pohledu na valuace sektorů na americkém akciovém trhu se dnes podíváme detailněji na deset největších firem a na zbytek akcií. Spolu s tím i na jiné trhy v USA a k tomu přidám krátkou úvahu o novém akciovém normálu.

První dnešní graf se zaměřuje na rozdíl ve valuacích deseti největších firem v indexu S&P 500 a na trh bez nich. V prvním případě je poměr cen k ziskům nepřekvapivě výrazně výše než u zbytku trhu. Už z toho tedy víme, že tato desítka má mnohem lepší profil riziko/růst (bezrizikové sazby jsou u celého trhu stejné). U této desítky hovoříme přitom konkrétně o společnostech Microsoft (cca 7,0 % podíl na celkové kapitalizaci trhu), Nvidia (7,0 %), Apple (5,8 %), Amazon (3,9 %), Alphabet (3,6 %), Meta (3,0 %), Broadcom (2,3 %), Berkshire Hathaway (1,8 %), Tesla (1,8 %) a JPMorgan Chase (1,5 %).

Z uvedených jmen je také zřejmé, žerůstováočekávání jsou často vysokonadtěmi u zbytku trhu. Dá se uvažovat i o tom, že i riziko je alespoň některých z těchtofirempod standardem trhu? To už není tak jednoznačné. Na jednu stranu můžeme slyšet třeba úvahy, že jde svým způsobem o defenzivní tituly. Ale na stranu druhou se (podleAIGooglu) tzv.betaMicrosoftupohybuje kolem 1,05, uspolečnosti Nvidiadokoncenad2, uAppluna 1,2,Amazonmá betu 1,3. Hodnotynad1 přitom znamenají, že riziko (systematické) je vyšší než u celého trhu.

Pokud by tedy ve skutečnosti byla ona desítka firem rizikovější než trh jako celek a stále si nesla mnohem vyšší valuace, ještě to zvýrazňuje vysoká růstová očekávání. Tak vysoká, že na valuacích úplně přetlačí efekt vyššího rizika.
01
Zdroj: X

Oněch 490 společností zbývajících v indexu S&P 500 se pak také neobchoduje blízko historickým standardům. Naopak – je dokonce mnohem blíže historickým maximům, než ona desítka. Jinak řečeno, 490 „menších“ firem na trhu je ve srovnání s průměry a mediánydražší“, než ona desítka největších společností. O relativitě onoho „levný a drahý“ jsem ale psal – jde o výrazy, které by se měly pojit spíše s porovnáváním cen s odhady hodnoty, než s tím, co bylo (tedy historickými násobky).

V druhém obrázku se ještě podíváme na akcie v jiných indexech. V USA nyní v podstatě není trhu, který by se se svým PE nacházel pod historickým standardem daným dvacetiletým mediánem. Nejblíže němu jsou středně velké firmy v S&P 400 a ty malé v Russellu 2000. Index S&P se stejnými vahami (eliminující velké vychýlení normálního indexu k několika málo velkým firmám ) je s PE na 17, standard je o něco málo níž.
02
Zdroj: X

Delší období vysokých valuací může být doprovázeno úvahami o nových normálech a podobně. Tedy o tom, že valuace se z nějakého důvodu budou udržitelně pohybovat vysoko nad tím, co bylo běžné v minulosti. Teoreticky je to možné – pak by muselo riziko jít udržitelně a výrazně níž než v minulosti, růst výrazně výše a/nebo bezrizikové sazby výrazně níž. Důležité ale je ono slovo „udržitelně“. Tedy v podstatě permanentně.

Důležitá tu je přitom jedna věc – akcie mohou po řadu let držet vysoké valuace, nemusí to být kvůli permanentně udržitelné změně a zároveň vše nemusí skončit nepříjemnou korekcí valuací. Tedy tou přes ceny. Valuace, tedy poměry cen k ziskům, či toku hotovosti, totiž mohou korigovat i tak, že prudce rostou zisky (přesněji řečeno rychleji, než ceny). Před časem jsem tu modeloval jeden z konkrétních dlouhodobějších scénářů týkající se současného nastavení trhů. V principu ukazoval, že něco takového je možné i nyní. Za předpokladu dostatečně dlouhého a relativně vysokého růstu zisků. Tedy zisků, které jsou ale již nyní výrazně nad dlouhodobým růstovým trendem.

 

Napsat komentář

Sledujte nás
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.