Proprietární obchodování je jednou z nejdynamičtějších oblastí finančních trhů. Obchodníci mohou na různých platformách obchodovat s virtuálním kapitálem firem, a vydělávat si tak s menším rizikem ztráty. Očekává se, že segment v budoucnosti výrazně poroste. Na co se připravit a jak s prop tradingem začít?
Oproti běžnému obchodování „sám za sebe“ je prop trading výhodný jednak díky redukovanému riziku a přístupu ke kapitálu, ale i zvýšené potřebě vzdělávat se a obchodovat zodpovědně a udržitelně. To je v zájmu prop tradingových platforem, které si chtějí tradery „vychovat“ tak, aby mohly jejich obchodní strategie replikovat v reálných tržních podmínkách.
Do tradingu proniká AI, mozek ale zůstává stejný
Segment se rychle vyvíjí a obchodníci mají k dispozici celou řadu nástrojů, díky kterým mohou své obchody optimalizovat. Patří mezi ně AI pro vytváření obchodních strategií nebo pokročilé nástroje pro datovou analýzu. Nejen díky nim jsou ti nejvytrvalejší z nich schopni dosáhnout na slušné výdělky.
I přes technologický pokrok ale zůstávají hlavním nástrojem tradera jeho mentální schopnosti. Pro úspěšné obchodování je klíčová konzistence, a proto je pro obchodníka důležitá hlavně schopnost zvládat stres, držet disciplínu a mít pod co největší kontrolou své emoce. Díky tomu dodrží svůj plán i při výkyvech trhů.
Čekají nás regulace?
Česká národní banka se k proprietárnímu obchodování vyjádřila mezi prvními regulátory v Evropě. Podle ní by některé aktivity prop tradingových společnosti mohly spadat pod regulační rámec MiFID (Markets in Financial Instruments Directive). „Je důležité vyhodnotit potřebu regulace na úrovni celé Evropské unie,“ uvedla ČNB.
Je pravděpodobné, že se regulační snahy budou stupňovat, prop tradingové platformy s touto možností počítají, připravují se na ní a sami podnikají proaktivní kroky. „Je tu jasná potřeba samoregulace, klademe důraz na implementaci procesů zajišťujících transparentnost, férovost a bezpečí pro nás i naše klienty. Co se týče státních regulací, bude v budoucnu potřeba nacházet rovnováhu mezi regulacemi a inovacemi. Rozhodně nám v tom ale pomáhá naše historie s budováním regulovaných brokerů,“ řekl David Varga, spoluzakladatel platformy Fintokei, která jako svůj standard zavedla opatření, jako jsou pravidla KYC (Know Your Customer) nebo AML (Anti-Money Laundering).
Do hry vstupují brokeři a futures
Na trhu se rozvíjí postupné sbližování mezi prop tradingovými firmami a brokery, kteří zprostředkovávají obchody. Řada brokerů do segmentu přímo vstupuje a zakládá vlastní prop tradingové platformy, což je mimo jiné reakce na předpokládané regulace. V tomto ohledu je napřed právě české Fintokei, které je součástí Purple skupiny a za rok 2024 byla dokonce oceněna jako nejlepší “broker-backed” prop firma. Dalším příkladem je také nedávná akvizice globálního brokera OANDA českou společností FTMO. Obchod by se podle odhadů měl pohybovat v řádu miliard korun.
V segmentu je také na vzestupu futures prop trading – proprietární obchodování s futures kontrakty, neboli derivátovými nástroji. Díky nim může trader k obchodování využívat úplně jiné instrumenty než jsme zvyklí u akcií či měnových párů. Může to být například například káva, sojové boby, ale klidně i zemní plyn, americké státní dluhopisy nebo mražený koncentrát pomerančového džusu.
“Neustále pracujeme na nových produktech. Jedním ze zvažovaných směrů rozvoje je samozřejmě i futures trading. Naše data z trhu ukazují, že celý segment má velký potenciál,” uvedl David Varga.
Důležité je zůstat in
Prop tradingové platformy se dosud soustředily spíše na pokročilé obchodníky, kteří už mají něco za sebou. To se ale pomalu mění a společnosti se více otevírají i úplným začátečníkům.
V souvislosti s tím Česká platforma Fintokei loni představila program StartTrader cílený právě na začínající obchodníky, v letošním roce navíc plánuje vyvíjet novou edukativní zónu pro obchodníky v jakékoliv fázi jejich cesty.
Pro nové tradery je klíčové především vzdělávání a to jak v oboru samotném, tak i co se týče psychologické přípravy. Obchodování je totiž dovednost, na které je potřeba aktivně pracovat, k dispozici jsou volně dostupné možnosti jako videa nebo podcasty od řady tvůrců, případně služby profesionálních společností ve formě webinářů a kurzů. „Měsíčně vzděláváme tisíce uživatelů. Nabízíme jim přístup ke kvalitnímu know-how a vědomostem lidí, kteří mají desítky let trading zkušeností. Právě ty klientům mohou výrazně pomoci na jejich cestě,“ uvedl Adam Dulovec ze společnosti Purple Trading.