Po překonání cyklu zvyšování úrokových sazeb čelí investoři v oblasti pevného výnosu v roce 2025 zcela nové výzvě.
• Defenzivní americký dolarový investiční stupeň: ochrana před riziky recese.
• Globální krátkodobý příjem: využití solidních celkových výnosů.
Klíčovým tématem na trzích s pevným výnosem v roce 2025 bude to, kde se úrokové sazby USA ustálí na konci tohoto sazbového cyklu.
Odhady investorů ohledně hodnoty, na níž se zastaví terminální sazba, dosud kolísaly. Například když Fed v září snížil sazby o 50 bazických bodů na 5 %, což překvapilo mnohé, kteří očekávali pokles pouze o 25 bodů, přičemž tržní odhady terminální sazby paradoxně vzrostly. Logika byla taková, že Fed tím, že dříve učinil větší kroky k řešení rizik růstu, nebude muset v budoucnu snižovat sazby tak výrazně.
Jak ukazuje graf, trh se tím dostal do rozporu s více holubičím výhledem tvůrců měnové politiky Fedu pro sazby na příští dva roky.
Jakékoli nové celní tarify pravděpodobně zvýší inflaci, což by mohlo vést k tomu, že se terminální sazba ustálí výše, než trh v době psaní tohoto textu předpokládá (kolem 3,5 %). Tento výhled podporuje také očekávaný nárůst fiskálního deficitu USA v příštím roce.
Ve hře jsou však i další faktory.
Riziko recese v USA je „podceněno“
Investoři hledající hodnotu na trzích s pevným výnosem by si měli uvědomit, že trh má potíže s oceněním faktorů, jako jsou geopolitická rizika, která mohou zřetelně ohrozit ekonomický růst.
Nedávný cyklus zvyšování sazeb byl navíc pro emitenty dluhopisů nezvykle příznivý. Čisté úrokové náklady společností ve skutečnosti klesly u těch, které si u svého dluhu zajistily nižší sazby, když byly výnosy na víceletých minimech. Tyto společnosti navíc profitovaly z uložení hotovosti na krátkodobých depozitech nebo peněžních trzích, kde získávaly vysoké úrokové sazby. Když emitenti pocítili tlak, většinu selhání (54 % do konce září1) tvořily restrukturalizace dluhu, což zmírnilo dopad na investory. Nicméně v určitém bodě budou emitenti, kteří si zajistili nižší sazby, nuceni refinancovat, což bude v průběhu roku 2025 čím dál více ovlivňovat rozhodování investorů i tvůrců politik.
< br>V USA také právě proběhly volby, ve kterých 68 % voličů v exit pollech uvedlo, že ekonomika je „nepříliš dobrá / špatná“. Bez ohledu na ekonomické ukazatele tak Američanům podle všeho nepřipadá, že na tom jsou ekonomicky dobře.
Pokud se růst USA během příštích 12 měsíců zhorší, Fed by mohl být nucen snížit sazby agresivněji, než se očekává, což by vedlo k nižší terminální úrokové sazbě. Vzhledem k současným těsným kreditním spreadům existuje logika pro přidání americké durace do portfolia, s důrazem na kvalitnější kredit.
• Sektor nemovitostí v Číně nyní tvoří pouze přibližně 5 % indexu JP Morgan Asia Credit Non-Investment Grade, což je pokles z více než 30 % na vrcholu. Index je nyní silnější a vyváženější.
• Průměrný rating asijských dluhopisů s vysokým výnosem je nyní BB, přičemž se očekává, že rating se bude dále zlepšovat, zejména u tzv. hraničních asijských ekonomik a kategorie BB, kde se objevují „vycházející hvězdy“.
V praxi si však centrální banky budou muset postupovat vlastním tempem. Sledovat jejich rozdílné politiky bude v roce 2025 pro investory v oblasti pevného příjmu jednou z klíčových výzev.