Poslední listopadový týden, který byl v USA zkrácený kvůli Dni Díkuvzdání, byl relativně poklidný. Americké akcie, měřeno indexem S&P 500 se vyšplhaly na nová historická maxima, k čemuž mohla přispět nominace Scotta Bessenta na pozici ministra financí Trumpovi administrativy. Ten je známý jako fiskální jestřáb, což trhy uklidnilo s ohledem na rostoucí povolební obavy z opětovného nastartování inflace. Optimismus následně mírně schladily výroky Trumpa o možném zavedení cel na veškerý dovoz z Mexika, což by se mohlo dotknout některých velkých firem včetně například Nvidie či AMD. Zajímavý byl vývoj Bitcoinu, který zastavil svůj růst těsně pod hranicí 100 tisíc USD, kde si prošel menší krátkodobou korekcí.
V souhrnu celého týdne si akcie v USA měřeno indexem S&P 500 připsaly 1,2 % t/t. Evropa prostřednictvím indexu EuroStoxx 600 zakončila mírně v červeném (-0,4 % t/t). Domácí index PX odepsal 0,8 % t/t na 1 684 bodu.
Společnosti na BCPP
Na pražské burze pokračovala výsledková sezóna, když vybraná čísla za prvních 9 měsíců roku zveřejnila pojišťovna VIG. Předepsané pojistné pokračovalo v solidním 8% růstu a celkový zisk před zdaněním meziročně vzrostl o 8,5 % na 666,5 mil. EUR. Management dále uvedl, že je pojišťovna na dobré cestě ke splnění celoročního cíle, který počítá se ziskem před zdaněním na horním okraji výhledu 825-875 mil. EUR. Dopad zářijových bouřek a záplav se pojišťovně podařilo minimalizovat prostřednictvím konzervativního přístupu a zajištění. Akcie přešly zveřejněné informace bez výraznější reakce (+0,1 % t/t na 740 Kč).
Akcionáři americké společnosti Vista Outdoor schválili prodej dceřiné společnosti Kinetic Group do rukou české Czechoslovak Group (CSG) za 2,2 mld. USD (53,16 mld. Kč). Kinetic Group je významným výrobcem munice pro ruční zbraně a zahrnuje známé značky jako např. Federal či Remington. Ke schválení došlo po několika kolech odkladů a několika zvýšením nabízené ceny. Skupina CSG, která má obchodované dluhopisy na pražské burze, se touto akvizicí stala lídrem ve výrobě malorážkové munice v západním světě.
Zakladatel a gen. ředitel skupiny Rohlik Group Tomáš Čupr uvedl v rozhovoru pro magazín Týden, že vzhledem k probíhajícímu úpisu nového dluhopisu Rohlik FII 6,00/29 by pro skupinu nedávalo smysl mít souběžně vydány dvě dluhopisové emise. V této souvislosti naznačil, že emitent stávajícího dluhopisu, společnost Rohlik.cz Finance, může využít práva na předčasné splacení. Rovněž doplnil možnost výměny dluhopisu 10,0/2026 za nově upisovaný dluhopis 6,00/2029, který kromě kupónu také nese prémii při splatnosti. Dále Tomáš Čupr uvedl, že skupina Rohlik Group by mohla v příštím roce již dospět k vyrovnanému cash flow, pokud by již nepodnikala další expanzi. Zároveň však vidí možnost akcelerovat s expanzí v momentě, kdy se Rohlik Group dohodl s Amazonem na provozování rozvážky potravin pro jeho předplatitele služby Amazon Prime v Německu. Výhled na vyrovnané cash flow ze stávajících operacích považujeme za pozitivní pro existující emisi dluhopisů Rohlik Fin. 10,0/2026 a oznámenou emisi Rohlik FII 6,00/29.
Nejvíce rostoucí akcií na pražské burze v uplynulém týdnu byl Photon Energy (+4,7 % na 26,9 % t/t). Jedná se jen o mírnou korekci v rámci dlouhodobého klesajícího trendu. Od začátku tohoto roku akcie Photon Energy ztratily již přes 40 % své hodnoty. Naopak největší pokles zaznamenaly akcie Monety (-3 % t/t na 123 Kč), které se zpožděním klesly o výši mimořádné dividendy 3 Kč na akcii, bez které se obchodují od pátku předchozího týdne.
Výhled na příští týden
Makroekonomický kalendář bude příští týden jako pokaždé na začátku měsíce poměrně plný. Pozornost se bude upínat především k páteční změně zaměstnanosti v USA za listopad (oček. +200 tis. po 12 tis.). Z dalších makrodat zmiňme pondělní indexy nákupních manažerů v průmyslu napříč regiony včetně Číny (oček. 50,6 bodů), eurozóny (oček. 45,2 bodů) i USA (oček. 47,6 bodů). Ve středu budou dále v USA zveřejněny průmyslové zakázky za říjen (oček. +0,3 % m/m). V Evropě budou sledovaná data z průmyslu v Německu za říjen, konkrétně ve čtvrtek průmyslové zakázky (oček. -2,1 % m/m) a v pátek průmyslová výroba (oček. -3,3 % r/r). Za celou eurozónu pak budou zveřejněny maloobchodní tržby za říjen (oček. +2,1 % r/r) a HDP za 3Q (oček. +0,4 % q/q).
Kromě uvedených makrodat neočekáváme žádné zásadnější události.