Jejich příběhy jsou důkazem, že stále čelí překážkám a že je důležité, aby o sobě dávaly vědět. Také nám ale ukazují, že z lepšího přístupu k vědeckému, technickému a matematickému vzdělání a pracovním místům v konečném důsledku těží celá společnost.
Většina lidí si stále doktorský titul spojuje spíše s muži než s ženami. Když jsem studovala doktorát z matematické informatiky, byla jsem obklopena muži. Dodnes se někteří diví, že mám Ph.D. zrovna z takového oboru. Dříve jsem jim z legrace říkala, že mám doktorát z pletení, ale pak jsem přestala vtipkovat, protože jsem si uvědomila, že jde o hlubší problém. Už tak jsem jako doktorandka pocházející ze skromných poměrů vyčnívala z davu a nechtěla jsem potvrzovat stereotyp, že být ženou v technologickém akademickém prostředí je něco výjimečného. Jestli chceme, aby víc žen studovalo a pracovalo v podobných oborech, nesmíme o nich pořád mluvit jako o výjimkách, které potvrzují pravidlo.
Přesně proto je důležité o sobě dávat vědět. Mladé dívky se totiž nemohou inspirovat u někoho, koho nevidí. A bez rovného přístupu k příležitostem se věci mění pomalu. Musíme proto vytvářet inkluzivní a rozmanitá pracovní prostředí. Jako CIO v Pipedrive a členka představenstva ve Women in Technology and Science Ireland podporuji rozmanitost a starám se o to, aby ženy s technickým, vědeckým nebo matematickým vzděláním byly vidět, měly podporu a možnost se rozvíjet. Tento problém ale nevzniká na pracovišti. Vzniká mnohem dříve, když holčičkám ve škole a mladým ženám na univerzitě vkládáme myšlenky do hlavy.
V sobotu osmého března jsme oslavili Mezinárodní den žen. Ráda bych, abychom při této příležitosti mysleli nejen na ženy coby matky, babičky, dcery, ale také na ženy jako lídryně, odbornice, vědkyně. A že o tom, kdo bude pracovat ve vědě, by mělo rozhodovat nadání, nikoli pohlaví a s ním spojené předsudky. Nová generace přináší nové nadané lidi, ale někteří z nich si ještě neuvědomují, jaké mají možnosti. Naší kolektivní odpovědností je jim je ukázat.
Počty žen ve vědeckých, technologických, technických a matematických oborech každým rokem díky přínosům ostatních žen stoupají. Tyto obory představují jedny z nejprospěšnějších a nejdynamičtějších kariérních příležitostí, takže je důležité, aby k nim ženy a dívky měly rovný přístup. Rozmanité týmy bývají více inovativní a vymýšlí produkty a služby, které jsou prospěšné pro celou společnost bez ohledu na pohlaví.
Snaha narovnat množství mužů a žen v těchto oborech nabírá na síle. Nespočet organizací a společností aktivně nabízí mentoringové a osvětové programy, které podporují budoucí vědkyně a technoložky. Musíme si ale uvědomit, že se jedná o systematický problém a že je třeba řešit ho od základu – při vzdělávání a výchově. Žijeme v čím dál více technologickém světě, ve kterém můžeme díky inkluzivnějším a rozmanitějším pracovním týmům vymýšlet pokročilé inovace, posílit celkovou ekonomiku a otevřít nové možnosti pro všechny.
Autorka: Andrea Johnson, chief information officer, Pipedrive