Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
thumbnail

Průmyslu se v dubnu dařilo nad očekávání dobře​ 

by notifee99@gmail.com   ·  2 května, 2025   ·  

Průmyslu se v dubnu dařilo nad očekávání dobře​ 

by notifee99@gmail.com   ·  2 května, 2025   ·  

Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském průmyslu vzrostl na 48,9 bodů a pozitivně předčil odhad trhu (48,0) i náš odhad, který byl skutečnému výsledku o něco blíže (48,3 bodů). Výrobní index v dubnu zaznamenal nejpomalejší tempo poklesu zdraví zpracovatelského sektoru od června 2022 a zvýšil se již čtvrtý měsíc v řadě. 

I přesto, že je český zpracovatelský sektor stále v útlumu, v dubnu tempo poklesu opět zpomalilo. Lepší dubnový výsledek byl zapříčiněn obnovením růstu nových zakázek. Mírné zvýšení zakázek utnulo pokles, který trval 37 měsíců v řadě. Utlumení provozních podmínek bylo nejslabší od června 2022, což s sebou přineslo mírnější pokles výstupu. Oživení obchodu zastavilo déle než tři roky klesající trend, nicméně růst je tažen domácí poptávkou. Zahraniční poptávka a zakázky pro export silně poklesly. Snaha o snížení výdajů a redukce kapacit vedly k poklesu zaměstnanosti. Snižování stavu pracovních sil bylo spojeno zejména s tím, že firmy nenahrazovaly přirozený úbytek zaměstnanců

Zvýšení prodeje omezil rychlejší pokles nových zakázek proexportzpůsobených nejistotou vesvětovétržní politice. Objemy výstupu ve výrobě dále klesaly, nicméně pouze nepatrně. Pokles byl nejslabší za posledních 35 měsíců. Výroba byla zbrzděna z důvodu váhavosti mezi odběrateli v zadávání větších zakázek. Obtíže v zahraničnímobchodějsou spojeny s nekonkurenčními cenami nasvětovémtrhu, jelikož vyšší nákladyfirmysice do cen výrobků převádějí, alezdražováníomezuje nové možnosti expanzeobchodu. Ceny vstupů v dubnu vzrostly 15. měsíc v řadě, aleinflacezpomalila a zůstala utlumená. Vyšší ceny byly spojeny s vyššími náklady napohonné hmoty,službya materiály. 

Firmy se snažily přizpůsobit se vyšším objemům nových zakázek a vytvořit bezpečnostní zásoby, což vedlo k vyšší rozpracovanosti. Hromadění nedokončených prací bylo mírné, nicméně bylo nejrychlejší za poslední tři roky. Zásoby hotového zboží vzrostly poprvé za šest měsíců a nejrychleji od září 2022. Výrobní zásoby klesaly rychleji z důvodu dalšího poklesu vstupů a využívání stávajících zásob k tomu, aby firmy realizovaly nové zakázky. Výrobci zůstaly ve výhledech ohledně růstu výstupů optimističtí. Jejich důvěru podporuje naděje na oživení poptávky. Na druhé straně očekávání byla nejslabší za poslední čtyři měsíce, což souvisí se zavedením amerických cel. 

Mírné zvyšování indexu nákupních manažerů (PMI) pozorujeme od začátku roku 2025. I přes první pozitivní signály mírného oživení, zůstává průmysl pod 50 bodovou hranicí, která odděluje expanzi a kontrakci odvětví. Počet nových zakázek se mírně zvyšuje, i když je tažen zejména tuzemským trhem a zahraniční poptávka dále oslabuje. To je způsobeno nejistotou na zahraničních trzích. Z dlouhodobého hlediska by mohl českému průmyslu pomoci německý fiskální balíček


Autor: Tereza Krček, analytička  

Editor: Lenka Kalivodová, analytička 

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s. 

 

Napsat komentář

Sledujte nás
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.