Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
thumbnail

Ranní okénko – Zavádění recipročních cel a v...

by notifee99@gmail.com   ·  7 dubna, 2025   ·  

Ranní okénko – Zavádění recipročních cel a v...

by notifee99@gmail.com   ·  7 dubna, 2025   ·  

V tomto týdnu by měla vejít v platnost recipročníclazestranyUSAna konkrétní země. Z ekonomickýchdatse zaměříme především na čtvrtek, kdy se dozvímevýsledekspotřebitelskéinflace v USAza březen. Té bude předcházet zápis z posledníhozasedání Fedu.Česká ekonomikanabídnedataoprůmyslu,zahraničním obchodu(pondělí),nezaměstnanosti(úterý) či finálníinflaci(čtvrtek).

Již za pár okamžiků Český statistický úřad ukáže, jak se v únoru vedlo průmyslové výrobě a zahraničnímu obchodu. Odpoledne se dozvíme, jak se vyvíjí důvěra investorů v eurozóně prostřednictvím indexu Sentix.

V úterý se dozvíme, zda pokračujenárůstpodílu nezaměstnanýchvČeské republice. Našeprognózaočekává, že tomu tak nebude anezaměstnanostmírně poklesne ze 4,4 % na 4,3 % (taktéžpredikcetrhu).

Středa nabídne ve večerních hodinách zveřejnění zápisu z posledního měnově-politického jednání amerického Fedu (19. března). Členové měnového výboru pravděpodobně budou apelovat na opatrný postup měnové politiky vzhledem ke stále zvýšené inflaci včetně jejích rizik.

Ve čtvrtek budeme sledovat zejména výsledek březnové inflace ve Spojených státech amerických. V meziročním srovnání trh očekává její pokles z 2,8 % na 2,6 % a v případě jádrové inflace nejmenší možný pokles z 3,1 % na 3,0 %. Oznámená cla Donaldem Trumpem ovšem vytvářejí výrazná proinflační rizika.

V pátek se zaměříme na data ze Spojených států amerických, kde bude nejprve publikována březnová výrobní inflace a následně výsledky dubnového průzkumu University of Michigan, v rámci kterého budeme sledovat další vývoj spotřebitelské důvěry a inflačních očekávání.

Minulý pátek byl nabitý zajímavými ekonomickými daty. Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu
březnová inflace v meziročním vyjádření stagnovala na úrovni 2,7 %. Pokračuje svižný růst cen v oblasti potravin a služeb, naopak ceny energií dále klesají.

Ve stejnou chvíli byly také zveřejněny únorové statistiky tuzemského maloobchodního sektoru. Tržby prodejců se v meziročním srovnání reálně zvýšily o 3,8 %, přičemž podobný trend očekáváme i v dalších měsících vzhledem k pokračujícímu růstu reálných mezd.

Ze Spojených států amerických dorazila klíčová data z trhu práce. V případě počtu nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor byl revidován únorový výsledek ze 151 tis. na 117 tis., na druhé straně v březnu jich bylo vytvořeno až 228 tis., což bylo výrazně více, než očekával trh (140 tis.). Míra nezaměstnanosti navzdory očekávané stagnaci na 4,1 % mírně vzrostla na 4,2 %. Trhy aktuálně plně zaceňují snížení sazeb ze strany Fedu již na červnovém zasedání.

Akciové trhy zažily v pátek nejhorší den od covidového období. Americký index S&P 500 přišel o masivních 6 %. Německý DAX ztratil necelých 5 % a pražský PX odepsal 5,3 %. Koruna oslabila až k 25,27 EUR/CZK.

Autor: Martin Kron, analytik

Editor: Tereza Krček, analytička

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

 

Napsat komentář

Sledujte nás
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.