Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!

Ruský plyn Ukrajinou opět poteče, prognózuje ameri...

by   ·  4 ledna, 2025   ·  

Zastavenípřepravyruského plynupřesUkrajinudoEUbude mít neblahý dopad naživotníprostředí v zemích, jako jeIndieneboBangladéš, které budou muset pálit víceuhlí.Citigroup, třetí největšíamerická banka, očekává, že seruský plynUkrajinouopět rozproudí, protože to prostě bude ekonomicky nejsmysluplnější (viz níže), i z hlediska českýchdomácnostíafirem. A, jak vidno, i environmentálně.

image

Po zastavení dodávekruského plynujeEvropaještě více odkázána na dodávkyzkapalněného plynunapříklad zUSA. Jenže o ty s ní soupeříAsie, hlavně země jakoJaponskoneboJižní Korea. V rámci tohoto soupeření, které hraje do karetSpojeným státům,Katarua dalším, dojde – už dochází – na šponování ceny.

Evropa se nyní, po ukončení ukrajinského tranzitu, bude totiž s Asií muset přetahovat s ještě větší vervou než dosud o zkapalněný plyn, dodávaný námořní cestou, jehož světová nabídka byla už v uplynulé době notně omezená. Graf Bloombergu níže zachycuje růst burzovní ceny plynu v EU a v Asii, konkrétně v Japonsku a Koreji, k němuž dochází v posledním takřka roce. A který může být letos ještě znatelnější, právě kvůli přetahované EU a Asie.

image

Právě teď jsou vzácně ceny plynu v EU (modrá křivka) vyšší než ty asijské (bílá), což odráží právě výpadek dodávek ruského plynu tranzitem přes Ukrajinu. Asie zřejmě toto své zaostávání dorovná. Bude muset. Což ovšem bude představovat jen další díl seriálu šponování ceny, které nakonec pocítí na svých účtech i české domácnosti a firmy, jimž od roku 2026 citelněji stoupne nejen komoditní, tedy neregulovaná, leč také regulovaná složka ceny plynu a elektřiny (její nárůst letos Energetický regulační úřad kvůli sněmovním volbám potlačil, což se vykompenzuje už od příštího roku).

Vskutku. Nelze vyloučit citelnější růst burzovní ceny plynu v EU, na nizozemské burze, která je určující právě i pro Česko, protože zkrátka Evropa bude muset přeplatit Asii, aby nezůstala bez plynu. Či aby měla přes léto čím doplňovat zásobníky na další zimu.

Špatnou zprávou je v tomto ohledu také předsevzetí čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, jenž se v novoročním projevu zavázal k dosažení pětiprocentního ekonomického vzestupu čínské ekonomiky. Číně v tomto růstu pomůže levný ruský plyn, který v rostoucí míře odebírá potrubně z Ruska.

Vyšší výkon čínské ekonomiky přispěje k růstu ekonomické aktivity v blízkých zemích, s nimiž je obchodně a ekonomicky silně provázaná, jako je právě Japonsko či Jižní Korea. Následná vyšší ekonomická aktivita v Japonsku či Koreji podnítí jejich poptávku po plynu, takže Evropa bude muset zaplatit o to více, aby tyto asijské ekonomiky přeplatila.

Chudší asijská hospodářství, jako jsou zmíněná Indie či Bangladéš, ostrouhají. Zkapalněný plyn na ně už nezbyde. Nebo alespoň ne za ceny, které by si mohly dovolit. Vrátí se tedy ke spalování uhlí.

Lukáš Kovanda, Ph.D.

Hlavní ekonom, Trinity Bank

 

Napsat komentář

Sledujte nás
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.