Policie každodenně přijímá oznámení zoufalých lidí, které přišli o své finance díky podvodníkům. Policie proto opětovně varuje před aktuálními triky podvodníků, kteří zneužívají důvěru i moderní technologie. Dvě zdánlivě odlišné situace mají společného jmenovatele – ztrátu peněz a podvod založený na manipulaci.
Pozor na falešné zprávy od známých
Dostali jste zprávu od příbuzného nebo kamaráda, který naléhavě žádá o finanční pomoc? Může se stát, že se za něj vydává podvodník, který se dostal do jeho účtu v komunikační aplikaci. Nejčastěji vás požádá o zaslání peněz na „rychlo“ s tím, že vám pošle číslo účtu. Mnozí lidé na takovou žádost zareagovali bez ověření – a přišli o své úspory. Muži ze Strakonicka napsala přes WhatssApp jeho švagrová a požádala o peníze. Chtěl pomoci. Přišel o peníze, za jeho švagrovou se vydával podvodník.
Rada? Nikdy neposílejte peníze na základě zprávy, aniž byste si ověřili, kdo je skutečně na druhé straně. Zavolejte, zeptejte se, ujistěte se.
Podvodné investice a falešné celebrity
Další častou pastí jsou „výhodné investice“ propagované na sociálních sítích. Podvodníci zneužívají tváře známých osobností – herců, sportovců či politiků – a pomocí umělé inteligence vytvářejí falešná videa, která vypadají velmi přesvědčivě. Známá osobnost v nich popisuje, jak zbohatla díky investici, a nabádá diváky, aby udělali totéž. V posledních dnech se takto nechal nachytat senior ze Strakonic. Po zhlédnutí videa se známým politikem zareagoval na investiční nabídku, zaplatil poplatek 5 600 korun a nevědomky umožnil podvodníkovi přístup ke svému bankovnímu účtu. Výsledkem byla ztráta přes 100 000 korun.
Rada na závěr?
Nevěřte slepě tomu, co vidíte na internetu – i video může být falešné.
Nesdílejte přístupové údaje k účtům.
Investice konzultujte s důvěryhodným odborníkem, ne s neznámým člověkem po telefonu nebo na chatu.
por. Mgr. Jaromíra Nováková, st.pis@pcr.cz
13. května 2025