Trend a riziko popisuje Peter Bransen, vedoucí prodeje pro region Severní Ameriky v mezinárodní poradenské a pojišťovací společnosti Willis Towers Watson se sídlem v Dublinu, a současně popisuje potřebné kroky k obraně.
Willie Sutton měl pravdu, dnes se jen změnila forma
Když byl legendární bankovní lupič Willie Sutton na počátku 20. století tázán, proč vykrádá banky, odpověděl jednoduše: „Protože tam jsou peníze.“ O století později platí stejná logika, jen se změnila forma. Organizovaní zločinci objevili kryptoměny jako ideální prostředek pro výkupné – a s nimi i nové oběti. Vlna únosů zaměřených na osoby spojené s kryptoprůmyslem šokovala celé odvětví nejen svou brutalitou, ale i skutečností, že se odehrávají v zemích jako USA nebo Francie, které nepatří mezi tradiční ohniska únosů.
Květen 2025 přinesl hned tři znepokojivé epizody, které podtrhují rostoucí nebezpečí tohoto fenoménu. V předměstí Paříže byl unesen otec prominentního kryptopodjnikatele. Únosci požadovali výkupné ve výši 5 až 7 milionů EUR a jako důkaz vážnosti svých úmyslů oběti uřízli prst. Naštěstí se policii podařilo muže zachránit a několik podezřelých zatknout.
Podobný osud málem potkal dceru a vnuka Pierra Noizata, zakladatele a generálního ředitele kryptoburzy Paymium. Maskovaní muži se je za bílého dne pokusili násilím donutit nastoupit do dodávky, ale oběti se dokázaly ubránit a útočníci uprchli.
Hůře dopadl italský obchodník s kryptoměnami, kterého zločinci po příjezdu do New Yorku unesli a několik týdnů drželi v bytě na Manhattanu, kde byl údajně mučen ve snaze získat jeho bitcoinové heslo.
Proč jsou kryptoměny pro únosce tak lákavé
„Nedostatek regulace v mnoha jurisdikcích, stejně jako relativní pseudoanonymita kryptoměn, komplikuje jejich sledování pro orgány činné v trestním řízení, a proto jsou pro únosce atraktivní formou platby,“ vysvětluje Kate Colberg, vedoucí poradenství v oblasti rizik ve společnosti Willis Towers Watson.
Kryptoměny navíc únoscem umožňují obejít nástrahy tradičních bankovních systémů a poskytují rychlý platební prostředek, u něhož zcela odpadá nutnost shánět hotovost na výkupné. Pro zločince tak představují ideální kombinaci rychlosti, anonymity a globální dostupnosti.
V reakci na tyto hrozby si stále více vedoucích pracovníků kryptofirem najímá osobní bezpečnostní služby a bodyguardy. „Stále více pomáháme technologickým společnostem, včetně podnikání souvisejícího s kryptoměnami, řídit rizika reálného světa,“ potvrzuje Toby Chinn, ředitel bezpečnostní firmy Crisis 24. Podle něj nedávné incidenty zvýšily profil těchto rizik v sektoru, který tradičně vnímal jako svou největší hrozbu kybernetickou doménu, nikoli fyzické útoky.
Pojištění K&R: nezbytnost, už ne luxus
V tomto kontextu se krytí „zvláštních rizik” – často označované jako pojištění proti únosu a výkupnému (K&R) – stává nezbytnou součástí bezpečnostního programu každé firmy v oboru. Toto pojištění poskytne obětem, jejich rodinám i zaměstnavatelům neocenitelnou podporu při cestě k bezpečnému propuštění, včetně případného vrácení zaplaceného výkupného.
Phil Seel z Willis Towers Watson zdůrazňuje, že vzhledem ke zvýšenému riziku v kryptosektoru pojišťovny věnují větší pozornost opatřením fyzické bezpečnosti. „Po sjednání pojistné smlouvy doporučujeme, aby pojistníci zvážili nástup společnosti zabývající se krizovou reakcí a prozkoumali vhodné školení na podobné incidenty,“ říká Seel. Poukazuje i na to, že pojišťovny speciálních rizik na tento účel zpravidla poskytují finanční dotaci ze zaplaceného pojistného.
Budíček pro celé odvětví
Tyto případy slouží jako varovný signál pro celou kryptoměnovou komunitu. Jak odvětví roste a získává na významu, úměrně tomu roste i zájem zločinců o jeho protagonisty. Proaktivní přístup k bezpečnosti již není luxusem, ale nutností – a pojištění proti únosům se stává klíčovou součástí této strategie připravenosti. Kryptoměny změnily svět financí, ale přinesly i nové formy starých zločinů. Willie Sutton by dnes možná řekl: „Přepadám kryptopodnikatele, protože mají bitcoiny.“