Please disable Ad Blocker before you can visit the website !!!
thumbnail

Vysoká nejistota, ale akciové rizikové prémie stál...

by notifee99@gmail.com   ·  17 března, 2025   ·  

Vysoká nejistota, ale akciové rizikové prémie stál...

by notifee99@gmail.com   ·  17 března, 2025   ·  

Ne náhodou se nyní ozývá řada hlasů upozorňujících na to, jaký vliv má na (americkou) ekonomiku nejistota. Tedy prostředí, v němž je velmi těžké odhadnout další vývoj a směr. V něm firmy a spotřebitelé mohou reagovat tím, že nejdou směrem žádným – omezí své výdaje a čekají. Na trzích by se pak vyšší nejistota měla projevit vyššími rizikovými prémiemi a tudíž nižšími valuacemi. Jak vypadá situace na této rovině?

1.Změna směru: Podívejme se nejdříve na následující obrázek, který ukazuje vývoj na amerických akciích v posledních měsících a k tomu přidává vývoj typický pro cyklus poklesů sazeb. Ten je rozdělen na scénáře, v nichž nepřišla recese a na ty, kdy přišla:

rr
Zdroj: X

Současný cyklus se tedy donedávna jasně klonil ke scénáři bez recese, poslední týdny ale vývoj posunuly výrazně směrem k průměru a tudíž i scénáři s recesí. K němu má trh ale stále docela daleko. Proběhlá korekce se přitom týká cen i valuací a tudíž se můžeme ptát, co udělala i s rizikovými prémiemi. A tím se dostávám k jádru dnešní úvahy, obsahující jak pár konkrétních odhadů tak jeden ne nevýznamný rys související se vším kolem akciových rizikových prémií.

2.Prémie stále mimořádně nízko? Goldman Sachs v následujícím grafu ukazuje své odhady rizikových prémií na vybraných akciových trzích. Nejde o prosté rozdíly mezi obrácenými PE a bezrizikovými sazbami, které jsou někdy za prémie vydávány, ale o „skutečné“ odhady. Ukazující, že od roku 2020 prémie v podstatě po celém světě trendově klesají. A nyní by se měly stále nacházet mimořádně nízko. Platilo by to i v případě, že by graf neodrážel vývoj posledních dní – i prémie o jeden, či dokonce dva procentní body výš by byly stále historicky nízké. Což je pozoruhodné právě v prostředí, ve kterém se stále více skloňuje nejistota.

šš
Zdroj: X

3.Nejistota prémií: S akciovými prémiemi je to ale složitější, protože je nelze pozorovat přímo, ale jen je odhadnout. Na to tu občas poukazuji, dnešní úvahu využiju i k praktickému osvětlení celé věci:

Se současným dividendovým výnosem indexu SPX 500 na úrovni 1,3 % můžeme uvažovat třeba o následující kombinaci: Bezrizikové sazbyvýnosy desetiletých vládních dluhopisů, jsou nyní na 4,3 %. Pokud by riziková prémie akcií byla u 2 %, očekávaný dlouhodobý růst dividend musí být na 5 %. S touto vstupní trojkou proměnných totiž dostaneme matematicky dividendový výnos právě na 1,3 % (4,3 % plus 2 % mínus 5 %). Kdyby byla riziková prémie na 3 %, na dividendový výnos ve výši 1,3 % by musel být očekávaný růst zisků ne na 5%, ale na 6 %. A podobně.

Uvedený příklad v první řadě ukazuje onen problém při odhadů prémií – musíme odhadnout, jaký se čeká růst zisků. Pak máme všechny tři proměnné (dividendový a dluhopisový výnos a růst) se kterými můžeme prémii spočítat. A tento konkrétní příklad také ukazuje, že pokud by prémie nyní byly na 2,2 %, jak tvrdí GS, očekávaný růst je na 5,2 %. S tím, jak moc se nyní hovoří o vysoké nejistotě by přitom tak nízké rizikové prémie na akciích na první pohled nedávaly moc smysl – viz i výše (nevím přesně, kdy v GS graf vytvořili). Jenže ony celkově valuace nijak zvlášť neklesly – viz jeden z mých předchozích článků zaměřených na PE.

I dividendový výnos je něco málo nad 1,3 %, zvednul se z lokálních minim něco nad 1,2 %. Pokud bychom tak nyní například uvažovali o tom, že prémie nyní musí být někde na úrovních roku 2023 (4 %), neznamená to v celé kombinaci nic jiného, než že očekávaný dlouhodobý růst dividend by se musel zvednout na 7 % (4,3 % plus 4 % mínus 7 % nám dá dividendový výnos 1,3 %). Tj., buď jsou nyní prémie cca stále stejné, nebo se výrazně zvedly, ale jejich vliv na valuace hodně eliminuje vyšší očekávaný dlouhodobý (!) růst.

 

Napsat komentář

Sledujte nás
Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.