Středoevropské měny včera bez výraznějších pohybů. Americký dolar vůči euru však mírně posílil, a to navzdory slabším číslům z americké ekonomiky. Dnešními klíčovými statistikami pro EURUSD budou odpolední čísla z amerického pracovního trhu.
Ve čtvrtek se ve většině evropských zemí neobchodovalo (Svátek práce) a pohyby na devizovém trhu byly umírněné. Koruna se vůči euru pohybovala lehce nad hladinou 24,90 CZK/EUR. Zbylé středoevropské měny včera vůči euru mírně posílily. Maďarský forint se pohyboval primárně v rozmezí cca 404–405 HUF/EUR a polský zlotý v pásmu 4,28 – 4,29 PLN/EUR. Na hlavním měnovém páru americký dolar vůči euru ke konci čtvrtečního odpoledne posílil pod hladinu 1,13 USD/EUR (nejsilnější hodnoty dolaru od poloviny dubna) a to navzdory tomu, že v USA byla již třetí den v řadě zveřejněna slabší čísla z pracovního trhu. Konkrétně nové týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti do 26/4 vzrostly na 241 tis. Z dalších statistik index ISM ve výrobě v dubnu poklesl na 48,7 bodu (čekal se však výraznější pokles). Čínský ministr obchodu avizoval, že Peking je vůči USA otevřený diskusi ohledně deeskalace cel. Aktuálně se dnes ráno koruna vůči euru pohybuje na úrovni 24,90 CZK/EUR a euro vůči americkému dolaru je zpět na hladinou 1,13 (1,132 USD/EUR).
Ještě krátký pohled na samotný závěr dubna. Středa byla bohatá na makroekonomické statistiky, a to především na předběžné odhady hrubého domácího produktu (HDP) za 1. čtvrtletí. V ČR HDP +0,5 % k/k a +2,0 % r/r, když motorem růstu byla primárně spotřeba domácností, a to jak v mezičtvrtletním, tak i v meziročním srovnání. Jedná se o nejrychlejší meziroční růst HDP od 3. čtvrtletí 2022 (+2,1 % r/r). V dalších čtvrtletích letošního roku to však s pokračujícím hospodářským oživením může být o poznání horší, a to v návaznosti na celní politiku USA. V Maďarsku HDP za 1. čtvrtletí předběžně -0,2 % k/k a -0,4 % r/r. V Polsku spotřebitelská inflace (CPI) v dubnu předběžně +0,4 % m/m a +4,2 % r/r.
V eurozóně HDP za 1. čtvrtletí předběžně +0,4 % k/k a +1,2 % a v Německu CPI inflace za duben předběžně +0,4 % m/m a +2,1 % r/r. V USA byla ve středu zveřejněna slabší čísla, když americký HDP v 1. čtvrtletí předběžně -0,3 % k/k anualizovaně (detaily však vyzněly lépe – solidní růst spotřeby domácností, ale extrémní nárůst dovozů, když se firmy snažily předzásobit před dubnovým zavedením cel). Zaměstnanost v soukromém sektoru podle agentury ADP v dubnu vzrostla jen o 62 tis., což je nejslabší hodnota od začátku roku 2021.
Co očekávat dnes? Vzhledem k tomu, že již v příštím týdnu (7/5) zasedá bankovní rada České národní banky (ČNB) a domácí centrální bankéři jsou nyní již v tzv. mediální karanténě, tak je podle mě pravděpodobnějším scénářem pokračování obchodování koruny vůči euru v okolí hladiny 24,90 CZK/EUR. Na index PMI obvykle koruna výrazněji nereaguje. Pro hlavní měnový pár budou dnes odpoledne stěžejní dubnová čísla z amerického pracovního trhu v podobě míry nezaměstnanosti a tvorby pracovních míst mimo zemědělský sektor (tzv. NFP). V souhrnu zatím nejnovější čísla z amerického pracovního trhu v tomto týdnu nevyznívala příliš dobře – slabší březnový JOLTs i dubnový ADP a ve čtvrtek i výraznější nárůst nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Slabší NFP oproti konsenzu (133 tis.) by byl pravděpodobně impulsem pro oslabení dolaru zpět k hladinu 1,14 USD/EUR.
Více k očekávaným událostem zde